İşyerinde cinsel ilişki tazminatsız fesih nedenidir
İşyerinde cinsel ilişki vb. durumlar, tazminatsız fesih nedeni olabilir. Bir aldatma söz konusu ise işyeri kayıtları boşanma davasında delil olarak kullanılabilir.

Okurumuzun Sorusu:
Merhaba. Biraz zor ve sormaya utandığım bir soru olacak. İsmimle yanıtlamazsanız sevinirim. Eşim beni çalıştığı işyerinden başka bir kadınla aldatıyor. Boşanmak istediğimde beni tehdit etti. Çocuklarımı benden alacağını söyledi. Ben çalışmıyorum. Bir gelirim, güvencem yok. Beni tehdit ederken bana “hiçbir şey ispatlayamazsın, seni aldattığıma dair” dedi. Ben işyeri kameralarında beni aldattığına dair görüntüler olduğunu biliyorum. Dava dosyasına o görüntülerin getirilmesini talep edebilir miyim? İşyeri bu görüntüleri paylaşır mı? Mesela eşimin zoruyla silmişlerse bu kanıtlanabilir mi? Bir de eşimi ve beni aldattığı kişiyi işyerinde uygunsuz davranışlar dolayısıyla işten atarlar mı? Teşekkürler.

Okurumuzun içinde bulunduğu durum son derece üzücü ve zor. Sabırlar diliyorum…

İŞ HUKUKU BAKIMINDAN
Öncelikle iş hukuku boyutuna bir bakalım. İş Yasası’nın 25. maddesinin 2. fıkrasında, işverenin “ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri” nedeniyle haklı nedenle derhal fesih hakkı düzenlenmiştir. Bu fıkrada düzenlenen durumlardan biri söz konusu ise işveren işçiyi haklı nedenle, derhal, tazminatsız işten çıkarabilir.

Bu fıkrada açıkça belirtilen haklı fesih nedenlerinden biri de “cinsel taciz”dir. Ancak okurumuzun verdiği bilgilere göre bir cinsel taciz değil tarafların karşılıklı rızasına dayanan bir durum söz konusudur.

Belirtmek gerekir bu fıkrada, genel durumlar düzenlenmiştir. İşyerinde iki işçi arasında gerçekleşen tarafların rızasına dayanan bir cinsel ilişki ve benzeri durumlar, bu fıkrada açıkça yer almamaktadır. Bununla birlikte “ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri” denildiği için, bu fıkrada düzenlenen hallere benzer olan durumlar da tazminatsız fesih nedeni olabilir. İşyerinde yaşanan bir tür cinsel münasebet de bu kapsamda değerlendirilebilir. Bu tür davranışlar, haklı fesih nedeni sayılan “işçinin doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlar” kapsamına da girebilir.

Ulaşabildiğim üç Yargıtay kararında da işyerinde cinsel ilişki (fiili ilişki, öpüşme vb.) bu kapsamda haklı nedenle derhal fesih nedeni sayılmıştır. (YARGITAY 7. HUKUK DAİRESİ, Esas Numarası: 2014/13113, Karar Numarası: 2014/23193, Karar Tarihi: 24.12.2014, YARGITAY 7. HUKUK DAİRESİ Esas Numarası: 2015/9652 Karar Numarası: 2015/7208 Karar Tarihi: 16.04.2015, YARGITAY 22. HUKUK DAİRESİ Esas Numarası: 2017/5668 Karar Numarası: 2017/3753 Karar Tarihi: 27.02.2017).

İş Yasası’nın 26. maddesi gereği böyle bir durum söz konusu olduğu takdirde işveren, bu durumu öğrendiği tarihten itibaren 6 işgünü içinde haklı nedenle derhal fesih hakkını kullanabilir. Ancak işverenin haklı (tazminatsız) fesih yoluna gidebilmesi için söz konusu olayın gerçekleşmesinden itibaren 1 yıldan fazla zaman geçmemiş olması gerekir. Eğer 1 yıldan fazla zaman geçmişse işveren ancak tazminatlı fesih yoluna gidebilir.

Ancak altını çizerek belirtmek isterim ki, bu durum tespit edilse dahi, işveren haklı fesih hakkını kullanıp kullanmamakta serbesttir. Yani işveren haklı fesih yoluna gidebileceği gibi söz konusu kişileri çalıştırmayı sürdürebilir.

MEDENİ HUKUK BAKIMINDAN
Aldatma, boşanma, nafaka vb. durumlar Medeni Kanun’un konusu ve benim uzmanlık alanımın dışında. Dolayısıyla okurumuzun sorusunu Avukat İlke Işık ile paylaştım ve ondan destek istedim.

Avukat İlke Işık, Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan’ın görüşüne de dikkat çekerek, işyerindeki kamera kayıtlarının boşanma davasında delil olarak kullanılabileceği, dava sırasında mahkeme tarafından işyerinden istenilebileceği, işyerinin bu kayıtları paylaşmak zorunda olduğuna dikkat çekti.

Avukat İlke Işık, ayrıca işverenin kamera kayıtlarını sırf söz konusu aldatma olayını gizlemek amacıyla silmesinin hukuka uygun olmayacağını, kayıtların ilgili kısımlarını sırf delil teşkil etmemesi amacıyla silen kişiler (ya da zorla sildiren eş) hakkında da ceza hukuku çerçevesinde yasal süreç başlatılabileceğini ifade etti.

Sonuç olarak okurumuzun en kısa sürede bir avukat ile görüşerek hukuki destek almasında yarar var…

İlgili haberler
Avukatınız cevaplıyor; Boşandıktan sonra eşimin so...

Kadınlar soruyor Avukat Devrim Avcı yanıtlıyor...

GÜNÜN SORUSU: Boşanma ve mal paylaşımı

Boşandınız ya da boşanacaksınız peki eşinizle aranızdaki mal paylaşımı nasıl olacak? Mal paylaşımı i...

GÜNÜN RAKAMI: Boşanmaların en büyük sebebi şiddet

Bugün iktidar şiddeti değil boşanmaları önlemek için uğraşırken boşanmaların en büyük sebebinin ise...