İstifa eden işçi kıdem, ihbar ve işsizliğini yakar
İşveren işten çıkarmak istediği işçiyi istifaya zorlayabilir. Ancak işçi istifa ederse kıdem, ihbar ve işsizlik ödeneği gibi haklarını kaybetmiş olur.

Okurumuzun Sorusu:
Merhaba. Eşim 4 ay önce SSK’lı bir işe girdi. 1,5 aylık hamileyken işyerine bilgi verdik. Şu an hamileliği 4 ayı geçti. İstifa kâğıdı yollamışlar “imzala ve işten çık” diye. Satış olmuyormuş işyerinde diğer illere göre en az satışı eşim yapıyormuş. Ne yapmalıyız?

İşverenler sıklıkla işten çıkarmak istedikleri işçileri istifaya zorlayabiliyorlar. İşverenlerin amacı işçilere yasal haklarını vermemek. İşverenler işçileri istifa ettirerek kendi işten
çıkardıkları takdirde ödemek zorunda olacakları haklardan kurtulmayı hedefliyor.

Okurumuzun eşinin durumu da bu şekilde. Okurumuzun eşi istifa ettiği takdirde ihbar tazminatı alamaz, işsizlik ödeneğinden yararlanamaz ve hamilelik nedeniyle işten çıkarıldığı iddiasıyla ayrıca yasal haklar talep edemez. Hiçbir biçimde okurumuzun eşi istifa etmemelidir. İşveren istifa istese bile işçinin istifa etme zorunluluğu yoktur.

Okurumuzun eşi istifa etmez, işveren okurumuzu işten çıkarırsa, okurumuza ihbar süresi kadar önce yani en az 2 hafta önce haber vermek ya da okurumuza 2 haftalık giydirilmiş brüt ücreti tutarında ihbar tazminatı ödemek zorunda olacaktır. Öte yandan okurumuzun eşi son 3 yılda 600 gün primi varsa işsizlik ödeneği de alabilecektir.

Okurumuzun eşi 1 yılını henüz doldurmadığı için kıdem tazminatı alamayacaktır. Bunun yanı sıra işveren okurumuzun eşini hamile olduğu için ayrımcılık yaparak işten
çıkarırsa, okurumuzun eşi ayrımcılık tazminatı ya da kötü niyet tazminatı da isteyebilecektir. Eğer işten çıkarma okurumuzun eşinin 6 ayını doldurmasının ardından gerçekleşirse ve şirketin toplamda 30’dan fazla çalışanı varsa okurumuzun eşi işe iade de isteyebilecektir.

Sonuç olarak okurumuzun eşi yasal haklarından olmamak için istifa etmemelidir.


İlgili haberler
İşçinin il değişikliği kıdem tazminatına hak kazan...

Başka bir ile taşınmak zorunda olduğu için işten istifa ederek ayrılan işçi kıdem tazminatına hak ka...

Tacize uğrayan ve haklı fesih yapan çalışana kıdem...

Çalıştığı otelde güvenlik önlemi alınmadığı için iki defa tacize maruz kalan kadın iş akdihi feshett...

Sigortasız işçi de kıdem tazminatı alabilir

İşçinin sigortasız çalıştırılmış olması yasal haklarını ortadan kaldırmaz. Sigortasız çalıştırılan i...