İşe iade için arabulucu ve dava süreleri 30 Nisan’a kadar durdu
Koronavirüs salgını nedeniyle arabulucu ve dava açma süreleri 13 Mart’tan başlayarak 30 Nisan’a kadar durduruldu. İşten çıkarılan işçiler için de arabulucu ve dava süresi durmuş oldu.

Okurumuzun Sorusu:
Merhaba. 13 Mart’ta yalan beyanla sözleşmem feshedilerek ihtarname çekildi. Arabulucuya başvuracağım lakin bu süreçte adalet sarayları açık mı? Ne yapmalıyım? 

26 Mart 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7226 sayılı kanun uyarınca yargılamaya ilişkin birçok süre durduruldu.

Bu düzenleme, yakın dönemde işten çıkarılan ve iş güvencesi kapsamında olan işçileri yakından ilgilendiriyor. Çünkü iş güvencesi kapsamında olup, işe iade isteme hakkı olan işçilerin İş Yasası’nın 20. maddesi uyarınca:

1) İşten çıkarıldığı tarihten itibaren 1 ay içinde arabulucuya başvurma hakkı var.

2) Arabulucuda anlaşma sağlanamadığı takdirde ise son arabulucu tutanağının düzenlendiği tarihten itibaren iki hafta içinde işe iade davası açma hakkı var.

Bu süreler hak düşürücü süreler. Yani işçi işten çıkarıldığı tarihten itibaren 1 ay içinde arabulucuya gitmezse, işçinin işe iade isteme ve dava açma hakkı düşüyor. Yine benzer şekilde arabulucudan anlaşma çıkmazsa, işçinin işe iade davası açma hakkı 2 hafta sonunda sona eriyor.

Ancak yukarıda belirttiğim 7226 sayılı kanun uyarınca arabulucuya başvurma ve işe iade davası açma süreleri 13 Mart’tan başlayarak 30 Nisan’a kadar durduruldu. Salgının devam etmesi halinde Cumhurbaşkanına bu süreyi -6 ayı aşmamak üzere- uzatma yetkisi verildi.

Öte yandan yine aynı yasaya göre, 13 Mart 2020 tarihi itibarıyla bitimine 15 gün ve daha az kalmış olan süreler, durma süresinin sona erdiği günü takip eden günden (yani 1 Mayıs’tan) başlamak üzere 15 gün uzamış sayıldı.

Okurumuz tam da 13 Mart’ta işten çıkarılmış. Dolayısıyla okurumuz için 1 aylık arabulucuya başvurma süresi 1 Mayıs tarihinden itibaren başlayacak. Eğer Cumhurbaşkanı süreyi uzatırsa, arabulucuya başvurma süresi bu sürenin sonunda başlayacak. Dolayısıyla okurumuzun endişe etmesine gerek yok.


İlgili haberler
İşe iade edilen işçinin tüm hakları kesintisiz dev...

İşe iade davası sonucu işbaşı yaptırılan işçi, işten çıkarılmadan önceki tüm hizmet süresi ile birli...

İşe iade istenmese bile ayrımcılık tazminatı isten...

Hamilelik nedeniyle işten çıkarılan iş güvencesi kapsamındaki işçi işe iade yoluna gitmese bile ayrı...

İşveren işe iade davasını kazanan işçiyi işe başla...

Taşeronda çalışırken işten çıkarılan ve asıl işveren olan hastaneye işe iade kararı verilen işçinin...