işe iade davası

İşe iade davası açamayan işçi ayrımcılık tazminatı isteyebilir

Hamile olduğu için ayrımcı bir biçimde işten çıkarılan ancak 30’dan az işçi çalıştıran bir işyerinde çalıştığı için işe iade davası açamayan işçi, ayrımcılık ya da kötü niyet tazminatı isteyebilir.

Vestel işçisi Yeliz Kurt’un işe iade davası 4 Mayıs’a ertelendi

Vestel’de Kovid-19 vakalarına dikkat çekmek için yapılan basın açıklamasına katıldığı için işten atılan Yeliz Kurt’un işe iade davasının ilk duruşması görüldü. Dava 4 Mayıs 2021 tarihine ertelendi.

İşe iade için arabulucu ve dava süreleri 30 Nisan’a kadar durdu

Koronavirüs salgını nedeniyle arabulucu ve dava açma süreleri 13 Mart’tan başlayarak 30 Nisan’a kadar durduruldu. İşten çıkarılan işçiler için de arabulucu ve dava süresi durmuş oldu.

İşe iade edilen işçinin tüm hakları kesintisiz devam eder

İşe iade davası sonucu işbaşı yaptırılan işçi, işten çıkarılmadan önceki tüm hizmet süresi ile birlikte işe devam etmiş olur. İş ilişkisi kesintisiz devam etmiş sayılır.

İş güvencesi için 30 işçi şartı aranır

İş güvencesi kapsamında olmak, işe iade isteyebilmek için “30 işçi” şartı aranır. İşçi sayısının hesabına ilişkin tüm detaylar yanıtımızda!

İşveren işe iade davasını kazanan işçiyi işe başlatabilir

Taşeronda çalışırken işten çıkarılan ve asıl işveren olan hastaneye işe iade kararı verilen işçinin işbaşı yaptırılmasının önünde hiçbir yasal engel yok.

İşe iade kararı çıksa bile takdir işverende

İşe iadeye ilişkin kesinleşmiş mahkeme kararı tebliği edildiğinde işçi 10 gün içinde başvurur. Ancak işçiyi işe başlatıp başlatmama kararını işveren verir.

İşten ayrılış kodu doğru bildirilmeli

İşveren işe iade davasını kazandığı halde işbaşı yaptırmadığı işçi için 4 aylık prim ödemek, yeniden işten ayrılış bildirgesi vermek ve doğru kodu bildirmekle yükümlüdür.

İşe iadesi devam eden taşeron işçiler dava yoluna gidebilir

İşe iade davası devam eden işçilerin kadro geçişi için yaptığı başvuruların reddedilmemesi gerekir. Ret işlemine karşı 60 gün içinde idari yargıda dava açılması gerekiyor

İşe iade davam devam ederken 4-d kadrosuna geçebilir miyim?

Taşeron işçilerle ilgili düzenlemede yargı süreci devam eden işçiler belirsizliğe itildi. Ancak bu işçiler de kadroya alınmalıdır. İşte yapabilecekleriniz...