Hamile ve emziren işçiler gündüz vardiyalarında çalıştırılabilir
Hamile ve emziren işçilerin gece vardiyalarında çalıştırılması yasaktır. Bu işçiler 06:00-20:00 arasına denk gelecek şekilde gündüz vardiyalarında çalıştırılabilir.
Okurumuzun Sorusu:

Eşim 7 haftalık gebe ve özel güvenlik görevlisi olarak 3 yıldır çalışmakta. Kış sezonu olduğu için işleri kapalı. Ancak sezon açıldığında sezon hareketli olacağı için istediği vardiyada (08:00-16:00, 16:00-24:00) çalışma hakkı var mı? Sitenizde okuduğuma göre, gebe olduğunu en kısa sürede bildirmemiz gerekiyor. Bunu hem sözlü hem yazılı bildirelim istedik. Bununla ilgili bir örneğe ihtiyacım var yardımcı olur musunuz? 

Öncelikle okurumuzu ve eşini tebrik edelim.

Mevzuat hamile işçiye istediği vardiyada çalışma hakkı tanımıyor. Bununla birlikte mevzuat hamile işçilerin gece çalıştırılmasını yasaklıyor.

Kadın Çalışanların Gece Postalarında Çalıştırılma Koşulları Hakkında Yönetmeliğin 9. maddesine göre hamile ve emziren işçilerin gece postalarında (vardiyalarında) çalıştırılması yasaktır ve bu işçilerin çalışmaları gündüz vardiyalarına rastlayacak şekilde düzenlenir.

Dolayısıyla okurumuzun eşinin çalışma süresinin gündüz vardiyalarına(yani saat 06:00-20:00 arasına) rastlayacak şekilde düzenlenmesi yasal zorunluluktur.

Gelelim ikinci soruya.

Okurumuzun eşinin iş yerine “Gebe olduğumu öğrenmiş bulunmaktayım. İlgili yönetmelik uyarınca gebelik durumumu tarafınıza ekteki rapora istinaden bildiririm” yazan kısa bir dilekçe ve ekinde doktor raporunu sunması yeterli olacaktır. Birçok kez bu köşede vurguladığımız üzere, dilekçe elden veriliyorsa, ispatta kolaylık sağlanması bakımından imzalı dilekçenin elektronik posta ya da faks aracılığıyla da gönderilmesinde yarar vardır.


İlgili haberler
Aynı gece vardiyasında çalışma isteği imkân dâhili...

Eşler aynı işyerinde çalışıyorsa, eşlerin aynı gece vardiyasında çalışma talebi işverence imkândâhil...

Vardiya değişimlerinde 11 saat dinlenme olmak zoru...

Vardiyalı çalışılan işyerlerinde vardiya değişimlerinde işçinin en az 11 saat dinlendirilmesi zorunl...

Vardiyalı işyerinde vardiyasız çalışan işçinin kıs...

24 saat vardiyalı çalışan sanayi işyerinde, vardiyasız çalışan işçinin kısmi süreli çalışmaya geçişi...