Hamile işçinin kontroller için izin hakkı var
Hamilelikte kadın işçilerin periyodik kontroller için ücretli izin hakkı var. Bazı gebeliklerde kontroller daha sık olabilir. Bu durumda da ücretli izin hakkı mevcut.
Okurumuzun Sorusu:

Merhaba. 5 aylık hamileyim. Biraz zor bir hamilelik süreci geçiriyorum. İki haftada bir çocuğumun gelişiminin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekiyor. Sık izin almam sorun yaratır mı?

Öncelikle okurumuzu şimdiden tebrik ediyorum.

Gelelim yanıtımıza. İş Yasası’nın 74. maddesinde hamile işçilere açıkça tanınmış şöyle bir hak var: “Hamilelik süresince kadın işçiye periyodik kontroller için ücretli izin verilir”.

Hamilelik sürecinde periyodik kontroller hem anne hem bebek sağlığı bakımından büyük önem taşıyor. Hamilelikte 32. haftaya kadar ayda en az bir kez periyodik kontrol yapılması tavsiye ediliyor. Ancak her hamilelik süreci aynı değil. Bazı hamile kadınların daha sık periyodik kontrolden geçmesi gerekebiliyor.

Okurumuzun endişe etmesini gerektiren bir durum yok. Yasa açıkça hamile kadınlara periyodik kontrolleri için ücretli izin verileceğini söylüyor. Bununla ilgili bir sınırlama da getirilmiş değil. Hamile işçi doktorun gerekli gördüğü sıklıkta periyodik kontrole gidebilir ve işçinin bu periyodik kontroller için ücretli izinli sayılması gerekir. Okurumuzun işverenini kontrolleri ile ilgili bilgilendirmesi ve bu kontrollerini belgelendirmesi yeterlidir. 

İlgili haberler
Hamileliği işverenden gizlemek işçiyi sıkıntıya so...

Kadın işçi hamileliğini işverene bildirmekle yükümlüdür. Aksi takdirde anne ve bebeğin sağlığı tehli...

Hamilelik nedeniyle çıkarılan işçi tazminat isteye...

Hamilelik nedeniyle işten çıkarılan ancak işe iade davası açamayan işçiler, kötü niyet tazminatı ya...

Hamile işçinin mesaiye kalmadığı için işten çıkarı...

Hamile işçiye fazla mesai yaptırılması yasaktır. Hamile işçinin fazla mesai yapmayı kabul etmemesi i...