Eski eş nafaka ödüyorsa anne çocuğun AGİ’sini alamıyor
Eski eş emekli olsa bile nafaka ödüyorsa, kadın çalışan çocuktan kaynaklı asgari geçim indirim farkını alamıyor. Boşanmış kadınları mağdur eden bu uygulamaya son verilmeli.

Okurumuzun Sorusu:
Merhabalar. Ben eşimden boşandım. Ben çalışıyorum, eski eşim emekli ve nafaka ödüyor. Bir çocuğum var. Velayeti bende. Ben çocuk için de AGİ alabilir miyim? 

Gelir Vergisi Kanunu’nun asgari geçim indirimini düzenleyen 32. maddesine göre boşanma halinde, çocuğun bakımını kimin üstlendiğine ve ayrıca çocuk için nafaka ödenip ödenmediğine bakılır. Bu maddede, “Boşananlar için indirim tutarının hesabında, nafakasını sağladıkları çocuk sayısı dikkate alınır” denilmektedir.

Okurumuzun eski eşi nafaka ödüyor. Ancak aynı zamanda emekli. Eğer okurumuzun eski eşi çalışıyor olsaydı, nafaka ödediği için çocuğun asgari geçim indirim farkını alabilecekti. Ama emekli olduğu için asgari geçim indiriminden zaten yararlanmıyor. Yani ne kendisi ne çocuğu için asgari geçim indirimi alıyor.

Peki bu durumda ne olacak? Eski eşi emekli olduğu ve asgari geçim indiriminden hiç yararlanmadığı için okurumuz çocuğun asgari geçim indirimi farkını alabilecek mi?

Bu konuda açık bir düzenleme yok.

Ancak Gelir İdaresi Başkanlığı’nın görüşüne göre “Nafakaya hükmedilen ve bu yükümlülüğünü yerine getiren eşin çalışmaması veya emekli olması durumunda, diğer çalışan eşin çocukları için asgari geçim indiriminden yararlanması söz konusu değildir.”

Dolayısıyla okurumuz sadece kendisi için asgari geçim indiriminden yararlanabilecek. Çocuğu için asgari geçim indiriminden yararlanamayacak. Yani bu durumda ne anne ne de baba çocuktan kaynaklanan asgari geçim indirimini alabilecek.

Sonuç olarak okurumuz, bekar işçi sayılacak ve aylık 270,73 TL tutarında asgari geçim indiriminden yararlanabilecek. Çocuğundan kaynaklı asgari geçim indirim farkı alamayacak.

Son olarak Gelir İdaresi Başkanlığı’nın görüşüne katılmadığımı belirtmek isterim. Boşanılan eş nafaka ödüyor olsa bile çocuktan kaynaklanan asgari geçim indirim farkını almıyorsa, bu farkı çalışmaya devam eden eş alabilmelidir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın görüşünü güncellemesi ve boşanmış kadınları mağdur eden bu uygulamayı sona erdirmesi gerekmektedir.

İlgili haberler
Emekli aylığı dul aylığına engel değil

Kendi sigortalı çalışan ya da emekli olmaya hak kazananlar da, dul aylığı alabilir. Dul aylığı için...

Analık halinde kadın işçinin parasal hakları

Doğum yapan sigortalı kadın işçi, SGK’dan analık ödeneği ve emzirme ödeneği, devletten ise doğum yar...

Emekli eş AGİ’de çalışmayan eş kabul edilir

Emekli ya da kendi hesabına çalışan eş, asgari geçim indiriminde “çalışmayan eş” kabul edilir.