Zina ile istismar aynı kapsamda değerlendirilemez
Dün ve bugün yetkililerden gelen ‘zina’ değerlendirmesine Avukat Canan Arın cevap verdi: ‘2004’te kaldırılan madde geri getiriliyor; hem de çocuk istismarı gibi bir konuda. Bu kabul edilemez.’

Çocuk istismarına karşı tepkiler büyük. Ancak hükümet yetkilileri tepkileri doğru yerden görmek yerine ‘istismar-idam- zina’ tartışmalarını bir arada yürütüyor. Dün AKP Grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, cinsel istismar ile yetişkinler arası gönüllü birlikteliği aynılaştırarak, “Zina konusunun da yeniden ele alınmasının çok çok isabetli olacağı düşüncesindeyim. Çünkü bu toplumun manevi değerler noktasında farklı bir konum var. Zina ile ilgili düzenlemeyi de yapmak suretiyle bu tacizler vesaire bunları belki de aynı kapsam içerisinde değerlendirmemiz lazım” dedi ve Adalet Bakanlığına seslendi. Bugün açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘zina’ konusuyla ilgili çalışma yapılması talimatı verdiğini söyledi ve ekledi: “Adalet Bakanlığımızın çalışmasının detaylarını paylaşırız.”

ZİNA YASASI KADINLARIN MÜCADELESİ İLE KALKTI
Hükümet yetkililerinin zina ile istismarın aynı kapsamda değerlendirilmesine ise kadınlar tepkili. Erdoğan’ın sözlerini değerlendiren Mor Çatı Kadın Vakfı Kurucusu Avukat Canan Arın, “Zina, 2004 yılına kadar Türk Ceza Kanunu’nda kadınlarla erkekler için eşitlik ilkesini ciddi derecede ihlal edecek bir düzenleme olarak vardı. Erkeklerin bir kereliğine bir kadınla ilişkiye girmesi suç sayılmıyordu, ancak altı ay kadar süreyle herkesin kendilerini evli sanacağı şekilde başka bir kadınla yaşıyorsa o zaman erkek için zina suçu sayılıyordu. Kadınların evine akşamüstü bir erkek ziyarete gelse bile bu zina kabul ediliyordu. Oysa ki iki yetişkin insanın kendi rızalarıyla ilişkiye girmesi hukuki bir suç teşkil etmez. Devlet buna karışamaz. Bu olsa olsa boşanma nedeni olabilir. Çocuk istismarı tartışmasıyla zinayı birlikte yürütmesi çok ciddi bir sorun. Bunun ortadan kaldırılması için mücadele edildi. 2004’te kaldırıldı bu madde. Şimdi yeniden gündeme geliyor, hem de çocuk istismarı gibi bir konuda. Bu, kabul edilemez” dedi. 

ÇÖZÜM HADIMDA DEĞİL, SUÇA NEDEN OLAN KOŞULLARLA MÜCADELEDE
Mersin’de 2016 yılında Özgecan Aslan’ın katledilmesinin ardından da taciz, tecavüz gibi olaylarda ‘kimyasal hadım’, ‘idam’ gibi cezai yaptırımlar gündeme gelmiş, hükümet kimyasal hadım ile ilgili harekete geçerek bir yönetmelik hazırlamıştı. Yönetmelikte eksiklik ve yanlışların olduğu gerekçesiyle Türkiye Psikiyatri Derneğinin başvurusu üzerine Danıştay, kastrasyonla ilgili yönetmeliği, yok edilme ibaresinden ötürü durdurdu. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın dünkü konuşmasında “hadım” meselesine de değindi ve “Kimyasal hadım dahil bütün opsiyonlar değerlendirilecektir” dedi.
Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye Psikiyatri Derneği Örgütlenme Sekreteri, Psikiyatr Şahut Duran, kimyasal hadım ile ilgili eksik bilgilere dikkat çekerek “Kimyasal hadım bir tedavi değildir. Her vakaya uygulanmaz ve yüzde yüz olumlu sonuç alamazsınız” diye konuştu.
EĞİTİM VE SAĞLIKLI BİR TOPLUMSAL YAŞAM ÖNEMLİ
Kimyasal hadımın ancak suçu işleyen kişinin rızası üzerine yapılabileceğini aktaran Duran şu şekilde devam etti: “Başka cezai yaptırımlar uygulandıktan sonra sonuç alınamazsa kimyasal hadım kişinin rızası ile yapılabilir. Hekim olarak bedende kalıcı ve geçici etkisi olan uygulamaların rıza olmadan yapılmasına karşıyız. Hırsızlık nasıl bir suçsa pedofili de bir suçtur. Kişinin ve toplumun eğitim durumu, kültürel yapısı, kendini adlandırdığı dünya ile cinsel saldırı ve istismarların bağı vardır. Sosyal yapının iyileştirilmesiyle, iyi bir eğitim verilmesiyle, kişilerin ve toplumun sağlıklı bir yapıya ulaştırılmasıyla sorun çözülebilir” diye konuştu.
İlgili haberler
Çocuk istismarının artışında mesele yasa değil, uy...

Evlilik yaşının 15’e düşürüldüğü tartışmaları yapılırken istismar olaylarında fiili cezasızlıkları h...

Bursalı kadınlardan çocuk istismarı ve kadın cinay...

Son günlerde toplumda infial yaratan çocuk istismarlarına bir tepki de Bursa Kadın Platformundan gel...

Çocuk istismarında çözüm göstermelik komisyonlar d...

Çocuk istismarını araştırmak için daha önce kurulan komisyonun bir tek önerisi bile gündeme alınmaz;...

İktidar çocuk istismarı tartışmasından idam ve zin...

Çocuk istismarına karşı somut adımlar beklenirken hükümet “idam ve zina” tartışması açtı. Böylece he...

Kayserili kadınlar çocuk istismarına karşı sokakta

Kayseri Kadın Dayanışma Derneği çocuk istismarına karşı ses çıkarmak, bu vahim tabloyu yaratan karan...

Çocuğa karşı cinsel istismar için çözüm: Adalet, k...

Çocuğa Karşı Şiddeti Önlemek için Ortaklık Ağı (ÇKŞÖOA) başlattığı imza kampanyasıyla Aile ve Sosyal...