Yurtiçi Kargo çalışanı Rana Batı’nın adres bilgisini paylaştı
Yurtiçi Kargo çalışanı, Kadıköy’de maske takmadığı gerekçesiyle polislerin darp ettiği Rana Batı’nın adresini kargo sisteminden bulup linç çağrısında bulundu.

İstanbul Kadıköy’de maske takmadığı gerekçesiyle polislerle tartışan sonrasında ise gözaltına alınmak istenen 19 yaşındaki Rana Batı’nın görüntüleri sosyal medyada büyük yankı bulmuştu. Tartışmalar üzerine polisler önce açığa alındı, ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından görevlerine iade edildi.

Polislerin görevlerine iadesiyle ilgili tartışmalar da devam ederken, Yurtiçi Kargo firmasında çalışan bir kişinin müşteri veri sistemine girerek Batı’nın adresini bulduğu ve sonrasında linç çağrısında bulunduğu ortaya çıktı.

Aykırı sitesinden Berat Temiz ve Yağmur Dinç’in aktardığına göre kargo çalışanı önce Batı’nın Instagram profilini ele geçirdi. Sonrasında hesaptan yapılan paylaşımlarda kullanılan ifadeler dikkat çekti: “Hesap bendedir dostlar. Sadece birkaç saat içinde bu soysuz kızın numara ve adresini paylaşacağım. Artık gider evinden mi alırsınız bilemem, beni mahkemeye verdiğinde hep beraber adliyeye gidiyoruz.”

Batı’ya 1 saat süre veren ve bu sürenin içinde özür videosu çekip yayınlamazsa, evinin adresini ve telefon numarasını açıklayacağını ilan eden firma çalışanı şu ifadeleri kullandı: “1 dakikada 500 kişi adresi at yazdı cidden sonu kötü olacak sistem açılsın paylaşacağım zaten bu kız ya Türk milletinden özür dileyerek video çeker atar paylaşırım ya da adresini paylaşır siz gerekeni yaparsınız. 1 saat vakti var.”

Sonrasında Yurtiçi personeli kadının adres ve telefon bilgilerini paylaştı. Şahıs, adres bilgilerini paylaştıktan sonra kendi bulunduğu konumdan kadının evinin uzaklığını tespit edip “Metrobüsle 1.5 saat” dedikten sonra “Hep beraber gidelim mi?” diye sordu.

SOSYAL MEDYADA ‘YURTİÇİ KARGO CEVAP VER’ KAMPANYASI

Yurtiçi Kargo firması personelinin müşteri bilgi sistemine girip Batı’nın adres ve telefon bilgilerini paylaşması kısa sürede büyük tepki çekti, sosyal medyada konuyla ilgili olarak #YurticiKargoCevapVer etiketiyle binlerce mesaj paylaşıldı.

YURTİÇİ KARGO: OLAY ARAŞTIRILMAKTADIR

Yurtiçi Kargo da bugün sosyal medyadan yaptığı açıklamada, çalışanların sistem üzerinden müşterilerin bilgilerine erişemediğini ve sadece dağıtım sırasında adres bilgilerinin ilgili personele gösterildiğini belirtti.

Firma, “Konunun şirketimizle ilgili olup olmadığı hakkında net bir bilgi olmasa da olay araştırılmaktadır. Bir ihlal yaşandı ise tüm kanuni haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna saygı ile duyururuz” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Sputnik


İlgili haberler
Kadıköy’de kadına şiddet uygulayan polisler görevd...

Kadıköy’de maskesi burnunu kapatmadığı gerekçesiyle ceza kesilmek istenen kadın polisler tarafından...

Kadıköy’de Rana Batı’yı darp eden polisler Soylu t...

Kadıköy'de maskesi olmayan Rana Batı'ya şiddet uygulayan ve İstanbul Valiliği tarafından açığa alına...

Ankara’da kadınların eylemine polis engeli

Kuğulu Park'ta İstanbul Sözleşmesi için bir araya gelen kadınlar polis engeliyle karşılaştı. Kadınla...