Uluslararası Kadın Yönetmenler Film Festivali başlıyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 6. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali bugün başlıyor. Festivalde 32 ülkeden 125 filmin yarışacak.

Uluslararası Kadın Yönetmenler Film Festivali başlıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ve ev sahiplini yaptığı 6. Uluslararası Kadın Yönetmenler Film Festivali bugün başlıyor. Avrupa Sivil Düşün Projesi desteğiyle, Megapol sponsorluğunda Kadın Yönetmenler Derneği tarafından 12 Mart’a kadar sürecek festivalde 56 film dünya prömiyerini, 70 film Türkiye prömiyerini yapacak. Festivalin internet sitesinden çevrim içi olarak 70 filme ulaşılabilecek.

32 ÜLKEDEN 125 FİLM YARIŞACAK

32 ülkeden 125 filmin yarışacağı ve gösterileceği festival, Fransız Kültür Merkezi ve İzmir Sanat’ta sinemaseverler ile buluşacak. Festivaldeki kadın yönetmenler, Altın Makara için yarışacak.

Festivalin kurucu direktörü Gülten Taranç, “Bu yıl temamız dalgaları aşmak. Gerçekten ülke olarak olağanüstü zor bir dönemden geçiyoruz. Sanata ve sinemaya ihtiyacımız var, çünkü her birimiz yaşanan deprem felaketinden çok etkilendik ve derinden sarsıldık. Sanatın iyileştiriciliğine inanıyoruz. Bizler bu toplumun bellekleriyiz, bu dönemi asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Tüm sinemaseverleri festivalimize film izlemeye davet ediyoruz” diye konuştu.

Fotoğraf: İzmir Büyükşehir Belediyesi

İlgili haberler
EMAR: Kadın istihdamının yüzde 32,5’i kayıt dışı,...

Her 10 kadın işçiden yalnızca 1’i sendikalı, kayıt dışı istihdamı da dahil edildiğinde kadınlarda ge...

Bursa Akçağlayan’da kadınlar 8 Mart’ı ve depremi k...

Akçağlayan Gençlik kollarının çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, “Dayanışmayı ve mücadeleyi büyüte...

Gıda İş: Dayanışma ile yaralarımızı saracağız, örg...

DİSK/Gıda İş Genel Sekreteri Olcay Ozak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne dair açıklama yaptı.