Seçim 2023
Polis kadına tecavüz etti, amirler üzerini örtmeye çalıştı
İstanbul’da polis taksiden indirip, polis aracında alıkoyduğu kadına tecavüz etti. Kadına ‘Onun cezasını ben vereceğim’ denilerek şikayeti alınmadı.

İstanbul’da bir kadına tecavüz ve gaspettiği iddia edilen polis tutuklandı, hakkında dava açıldı.
Hürriyet’ten Damla Güler’in haberine göre; 2018’de Fatih’te trafik kontrolü yapan polisler Şeref Şık ile İsmail Kök, bir taksiyi durdurarak Özbekistan uyruklu 27 yaşındaki yolcu I.K.’yı araçtan indirdi ve polis aracında alıkoydu. Şık, I.K.’ye tecavüz etti. Polisler 1.400 TL’sini de aldıkları I.K.’yı araçtan indirdi.

‘CEZASINI BEN VERECEĞİM’

Şikâyette bulunmak için Aksaray Şehit Vedat Ulusoy Polis Merkezi Amirliği’ne giden I.K. polis memuru Y.S. ile görüştü. Y.S.’nin “Onun da çoluğu çocuğu var, zaten it gibi pişman şu an, cezasını vereceğim” diyerek şikâyet müracaatını almadı. Komiser E.S. de “Cezasını kendim vereceğim. Onu başka yere süreceğim” diyerek yine şikâyet müracaatı oluşturmadı. O gün Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü Nöbetçi Amiri olarak görev yapan A.B.’nin de işlem yapılması için gerekli emri vermediği iddia edildi. Polisler gasbedilen 1.400 TL’yi ise iade etti.

46 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

I.K.’nın arkadaşı G.K., bir gün sonra Şık’a ne ceza verildiğini öğrenmek için polis merkezine gitti. Kimsenin olaydan haberi olmadığı ortaya çıktı. Yeniden ifadesi alınan I.K., “Evine git, banyo yap” diyen polis memurundan ve şikâyetini almayan komiserden şikâyetçi oldu. Gasp Büro Amirliği ekipleri, Y.S., E.S. ve A.B. ile Şık ve Kök’ü karakolda gözaltına aldı. Şık ile Kök tutuklandı. 5 polis hakkında dava açıldı. Şık için 46 yıla kadar, Kök için 10,5 yıla kadar hapis istendi. A.B.’nin 15,5 yıla kadar, E.S. ve Y.S.’nin 10,5 yıla kadar hapsi talep edildi.

İlgili haberler
'Tecavüz yasası'na evet mi deseydik!

Hepimizin büyük tepki göstererek geri çektirdiğimiz ‘tecavüz yasası’ vardı ya... İşte o yasaya karşı...

Tecavüzcünün babalık hakkı var mıdır?

Britanya’da 14 yaşındayken cinsel istismara maruz kalarak bebek dünyaya getiren Sammy Woodhouse, tec...

GÜNÜN BELLEĞİ: Tecavüzün tarihi...

Tecavüzün başlı başına bir suç olarak tanımlanması insanlığın binlerce yılını aldı. İşte Europa’dan...