Öğrencisini taciz eden öğretmen: Tanık ile farklı sendikalardanız
Kadriye Moroğlu Lisesinde, öğrencisini taciz eden coğrafya öğretmeninin yargılandığı davanın 2. duruşması görüldü. Tanıklar anlattıklarıyla yaşanan tacizi ortaya koydu.

Mahkemede tanıklık yapan bir öğretmen, sanığı mağdur öğrenci ile sık sık görüşürken gördüğünü ve bu durumu müdüre söylediğini aktardı. Bir tanık öğrenci mahkemeye sunduğu dilekçeyi baskı altında doldurduğunu belirterek, sanık öğretmenin okul koridorlarında kız öğrenciler hakkında cinsel içerikli ifadeler kullandığına dikkat çekti.
İstanbul Küçükçekmece’de bulunan Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesinde, öğrenci olduğu dönemde coğrafya öğretmeni tarafından tacize uğradığı iddiasıyla bir öğrencinin açtığı davanın ikinci oturumu bugün Küçükçekmece 17. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.

TANIK ÖĞRETMEN: SANIK, SIK SIK ÖĞRENCİYİ DERSTEN ÇIKARARAK ÇALIŞMA YAPACAĞINI SÖYLÜYORDU

Cumhuriyet gazetesinden Onur Şahin’in haberine göre Duruşmada öğrenci ve öğretmenler tanık olarak dinlendi. Olayın yaşandığı dönemde Kadriye Moroğlu Lisesinde görevde bulunan bir öğretmen, mağdur lehine tanıklık yaptı. Tanık öğretmen, “E. ile S. öğretmeni bir kez konuşurlarken gördüm. E.’nin morali bozuktu. Sonrasında da sık sık konuşurlarken gördüm. E.’yi yakından tanıyordum. Mutlu ve başarılı bir öğrenciydi. Kendisini mutsuz gördüğüm için bu durum dikkatimi çekti. Ayrıca sanık öğrenciyi sık sık dersten çıkararak birlikte çalışma yapacaklarını, görevli olduğunu söylüyordu. Hatta ben bu durumu okul müdürüyle görüştüğümde okul müdürü bana ‘Bu durumla ilgili bir şikayet var, dersten öğrenci çıkarılmasın’ dedi. Ayrıca E.’den başka her derste iki üç kız öğrenciyi dersten çıkardığını biliyorum” ifadelerini kullandı.

E.’Yİ 'ŞİKAYET EDERSEN ÜZÜLÜRSÜN DİYE UYARDI

E.'nin eski okul arkadaşı B. ise, sanık coğrafya öğretmeninin E.’ye şikayetçi olması durumunda kendisinin de “üzüleceği” uyarısında bulunduğunu kaydetti. B. ayrıca sanık öğretmenin, öğrencilerini birlikte içki içmeye davet ettiğini söyledi.

DİLEKÇEYİ BASKI ALTINDA DOLDURDUM

Bir başka tanık öğrenci M., daha önce dosyaya sunduğu beyan dilekçesini sanık öğretmenin isteği üzerine baskı altında doldurduğunu söyledi. M., “Dilekçeyi yazdığım esnada olaylardan haberdar değildim. Bu belge sadece okul müdürlüğüne verilecekti. Sonrasında şu anki dosya içerisine girmiştir. Dilekçe içerisindeki beyanlar doğru değildir. Okulda baskı altındaydım.” dedi. M. de sanık öğretmenin kendisini içki içmeye davet ettiğini ve koridorlarda kız öğrencilerle ilgili cinsel içerikli sohbetler yaptığını dile getirdi.

SANIK: TANIK ÖĞRETMEN BAŞKA SENDİKADAN

Duruşmada savunma yapan sanık, mağdur ile arasındaki mesajlaşmaları ve tanık B.’nin ifadelerini kabul etti ancak ‘tehdit ve taciz’ kastının bulunmadığını söyledi. Sanık, tanık öğretmeni ise farklı sendikadan olduğu için kendisi hakkında yalan beyanda bulunmakla suçladı.
Mahkeme, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün davaya müdahil olmasına karar verdi. Duruşma 27 Haziran’a ertelendi.

DURUŞMA SONRASI BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI
Duruşma sonrası E.’nin ailesi ve arkadaşları Küçükçekmece Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. E.’nin annesi Melek K., “Bu dava sadece benim kızımın davası değil. Bu dava istismara uğrayan bütün yavrularımızın davası. Susmayacağım, susturamaycaklar. Bizler beş paralık insanlar değiliz. Sonuna kadar mücadele edeceğim.” dedi. E.’nin Avukatı Neziha Eken ise “Sanık, olayı sendikalar arasında bir durummuş gibi açıklamalar yaparak siyasi bir zemine çekmeye çalıştı. Sanık o yüzden Eğitim Bir Sen’li olduğunu vurguluyor. Yargılamayı bu şekilde etkileyebileceğini düşünüyor. Başka sığınabileceği bir şeyi yok çünkü.” diye konuştu.


İlgili haberler
Lisede istismarın üzeri mi örtüldü?

Bahçeşehir Atatürk Anadolu Lisesinde kız öğrenciler okul çalışanının tacizine uğradı, duruma müdüre...

Ses çıkarıyoruz: Kadriye Moroğlu lisesi öğrenciler...

Çocuklar İçin Daha İyi Bir Dünya Girişimi, Küçükçekmece’de bir lisede yaşanan cinsel istismara tepki...

Lisede tacize uğrayan E.’nin annesinden çağrı: Vaz...

Küçükçekmece Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesinde bir öğretmen öğrencisini taciz etmiş, öğrenci tacizi...