Kadınların mektuplaşmaları engelleniyor
Yıllarca şiddet gördükleri kocalarını, ölmemek için öldüren Çilem Doğan, Nevin Yıldırım ve Yasemin Çakal’ın birbiriyle mektuplaşması engelleniyor. Kadınlar birbirlerine bir mektup bile ulaştıramadı.

Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’ın haberine göre; Çilem Doğan, tahliye olduktan sonra kendisiyle benzer davalarda yargılanan Isparta Cezaevi’nde tutuklu Nevin Yıldırım’a ve Bakırköy Cezaevi’nde tutuklu Yasemin Çakal’a mektuplar yazdı. Mektuplardan hiçbiri Yıldırım ve Çakal’a verilmedi. Çakal ve Yıldırım’ın Çilem Doğan’a gönderdiği mektuplar da postalanmadı.
Çilem Doğan, cezaevi yönetimlerinin kadın dayanışmasının önüne geçmek için mektupları vermediğini söyleyerek, “Nevin ve Yasemin’e sırtımdaki büyük yükü, tutsak kadınları ve dışarıdaki kadınların mücadelesini anlattım. Mektuplarım verilmeyince avukatlar aracılığıyla mesajlarımı ilettim. Onlar da bana mektup yazmış. O mektuplar da ne yazık ki elime geçmedi” dedi.
Çilem Doğan, Adana’da kendisini fuhuşa zorlayan ve şiddet uygulayan eşini öldürdüğü için 15 yıl hapse mahkûm edilmişti. Mahkeme heyeti dosyadaki delil durumunu göz önüne alarak Doğan’ı 50 bin TL kefaletle serbest bırakmıştı.

ÇİLEM’İN NEVİN VE YASEMİN’E MESAJI
Çilem Doğan, Cumhuriyet gazetesi aracılığıyla Nevin Yıldırım ve Yasemin Çakal’a mesaj gönderdi:
Kız kardeşlerim Nevin ve Yasemin, bir kadın bir yerde eziliyorsa ben de hâlâ özgür değilim. Sizleri, içerdeki kadın arkadaşlarımı unuttuğumu sanmayın. Dışarıda güzel şeyler olmuyor. Yine de umudumuzu yitirmiyoruz. Her sabah gözlerimi açtığımda aklıma hiçbir kadının kirpiği yere düşmesin diye mücadele eden kadınlar geliyor. Yine büyüyor içimdeki umut, yine hayata sarılıyorum. Dünyadaki en zor şey kadın olmak. Ama içerde ve dışarıda mücadelenin bitmediğini bilmenizi isterim. Sırtımdaki kamburun içindeki en büyük yara sizsiniz. Zılgıtlarla, halaylarla sizleri cezaevlerinin kapısından alacağımız güzel günleri de göreceğiz. Bu zulüm, bu baskı, bu şiddet, bu eril zihniyet yok olana kadar durmak yok. Sımsıkı sarılın hayata... Yaşamaktan yana umudunuzu yitirmeyin. Bitti dediğimiz yerde başlıyor mücadele. Kız kardeşlerim, sizleri sımsıkı kucaklıyorum. İnançla, umutla, direniş ve dayanışmayla barış ve özgürlük dolu nice günlere.

İlgili haberler
Nedir çektiğimiz 'iyi hal' ve 'haksız tahrik' indi...

Mahkeme, bir kadının giydiği taytı yine 'tahrik' kabul etti. Gelin, kadın cinayetlerini adeta teşvik...

Adaletsizliğin kurbanı olan çocuklar

Anneleriyle beraber doğduğunda ya da doğduktan kısa süre sonra cezaeviyle tanışan 560 çocuk kötü koş...

Raporlar da Yasemin’in gördüğü şiddeti ve istismar...

Evliliğinin başından itibaren yoğun bir şiddete maruz kalan Yasemin’in yaşadıkları Adli Tıp Ana Bili...