Raporlar da Yasemin’in gördüğü şiddeti ve istismarı onayladı
Evliliğinin başından itibaren yoğun bir şiddete maruz kalan Yasemin’in yaşadıkları Adli Tıp Ana Bilim Dalı raporuyla ispatlandı. 33 sayfalık rapor Yasemin’in sadece anlatabildikleriydi...

Evliliği boyunca kocası Özkan Kaymaklı’nın fiziksel ve psikolojik şiddetine, cinsel saldırılarına maruz kalan Yasemin Çakal, çocuğunu ve kendini ölümden korumak için Özkan Kaymaklıyı öldürmüştü. Bakırköy Adliyesi 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada Yasemin’in uğradığı şiddet Adli Tıp Ana Bilim Dalının verdiği 33. sayfalık raporla ispatlandı. Sunulan bütün delillere ve raporlara rağmen savcı mütalaasında haksız tahrik altında eşi kasten öldürmeden ceza verilmesini istedi. Yasemin’in avukatlarının tahliye talebi kabul edilmezken dava 4 Temmuz tarihine ertelendi.
Evlendiği ilk günden bu yana kocasının şiddetine maruz kalan 2014 temmuz ayında ölmemek için öldürmek zorunda kalan Yasemin’in Adli Tıp Ana Bilim Dalı tarafından muayenesiyle hazırlanan 33 sayfalık raporda evliliği boyunca yoğun bir şiddete ve cinsel istismara maruz kaldığı görüldü. Maktul avukatı raporu inceleyip savunma yapabilmek için ek süre talep ederken Yasemin’in avukatı Meriç Eyüpoğlu, “Müvekkilimin beyanlarını raporda ispatlamaktadır. Psikolojik ve fiziksel şiddet yaşadığı, cinsel istismara uğradığı tespit edilmiştir. Tekrar eden travmalar yaşayan Yasemin’e rapordan da anlaşılacağı üzere stres bozukluğu ve majör depresyon tanısı konulmuştur. Tüm bu tespitler sonucu tahliye talep ediyoruz” dedi.

‘KONULAN TANILAR MEŞRU MÜDAAFAYI GÜNDEME GETİRİYOR’
Avukat Perihan Meşeli de söz alarak rapordan da anlaşıldığı üzere Yasemin’in örselenmiş kadın sendromu yaşadığını söyledi ve şunları dile getirdi: “Örselenmiş kadın sendromunun ortaya çıktığı şiddet olaylarında ABD ve diğer başka ülkelerde verilmiş kararlar var. Bu durum cezayı ortadan kaldırdığı konusu tartışılmış. Türkiye’deki mahkemelerde ve Yargıtay kararlarında bu şekilde isimlendirilmese de verilen hükümlerle meşru savunma hali ile bu durum gündeme getirilmiştir. Müvekkilimiz uzun süreden beri cezaevindedir ve küçük bir oğlu vardır. Bütün bunlar göz önünde bulundurularak tahliyesini talep ediyoruz.”
Daha sonra savcı mütaalasını vererek Yasemin’e haksiz tahrik altında eşi kasten öldürme suçundan ceza istedi. Savcının verdiği mütaalaya tepki gösteren avukatlar mütaalayı kabul etmediklerini söyleyerek, “Savcı 2. celsede verdiği mütaalayı aynen tekrar etmiştir. 2. celseden bu yana toplanan deliller, verilen raporlar göz ardı edilmiştir” diye konuştu. Yasemin’in tutukluluğunun devamına karar verilirken, dava 4 Temmuz 2017 tarihine ertelendi.
Duruşma sonrası avukatlar Adliye önünde açıklama yaptı.


İlgili haberler
Yaşadığı şiddeti anlatmakta zorlandı Yasemin

Kendini ve oğlunu ölümden kurtarmak için öldürmek zorunda kalmıştı. 'Yaşadıklarımı kendime bile söyl...

Aslında çok tanıdık bir taciz hikayesi!

Tacizin gündüzü, gecesi yok. Pijama da giysen, etek de giysen fark etmiyor tacizciler için. Bir de p...

Yazaki Fabrikasında işçi kadınlar taciz sarmalında

Bir formenin bir kadın işçiye tecavüz girişimiyle gündem olan Yazaki fabrikasında kadın işçilerle ko...