Kadınlar 8 Mart davasında beraat etti
İzmir’de 2016’daki 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ardından açılan davada kadınlar beraat etti.

İzmir’de 2016 yılında gerçekleştirilen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mitinginde yapılan açıklama ve taşınan döviz gerekçe gösterilerek haklarında “örgüt propagandası” iddiasıyla dava açılan Eğitim Sen 1 No’lu Şube Eski Kadın Sekreteri Ayşegül Kocaaslan ve Özlem Gündüz beraat etti.

Bayraklı Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada, savunma yapan Avukat Zöhre Dalkıran, kendisinin de 8 Mart mitingi komitesinde yer aldığını belirterek, “8 Mart’ta birçok siyasi parti, sendikalar, kadın örgütleri olarak bir araya gelip kadına yönelik her türlü şiddete duyarlılık göstererek hükümete seslerimizi duyurmak istedik. Sorunlarımızı dile getirmek ve çözüm bulmak için bir metin hazırlamıştık. Metinde kadına yönelik şiddeti ve hak gasplarını ifade ettik. Kadınlar olarak öldürülen kadın siyasetçilerle ilgili görüşümüzü dile getirmek kadar doğal bir durum olamaz. Bizim için kadının kimliği ya da siyasi düşüncesi önemli değildir. Platform olarak kadına yönelik şiddeti kınadık. Açıklamada suç teşkil eden beyanlar yoktu. Sanıkların beraatını talep ediyorum” dedi.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Kocaaslan ve Gündüz’ün üzerlerine atılı suçların unsurlarının oluşmadığını belirterek beraatlarına karar verdi.

Duruşma öncesi 8 Mart Platformu adliye önünde açıklama yaparak Kocaaslan ve Özlem Gündüz’e destek verdi.

İlgili haberler
8 Mart konuşması ve dövizine ceza istendi!

İzmir’de 2016 8 Mart eyleminde yaptığı basın açıklaması gerekçesiyle yargılanan Ayşegül Kocaarslan v...

8 Mart davasında heyet değişti, dava uzadı

8 Mart mitinginde yaptığı konuşma ve taşıdığı döviz nedeniyle örgüt üyeliğinden yargılanan Ayşegül K...

KESK, sendikal mekanizmalar, işyerleri ve kadın em...

Sendika merkezine/ şubelere çağırmakla yetinen bir çalışma yerine, işyerlerinde kadınları mücadeleye...