İşçiler geçim, iktidar istismarı affetme peşinde
Kadın işçiler istismara evlilik affının getirilmesine tepkili: ‘Ne olursa olsun istismarda rıza aranmaz.’

Emek Partisi Ankara İl Örgütünün çocuk istismarına karşı düzenlediği kampanya kapsamında OSTİM işçisi kadınlarla buluştuk. Sobada pişirdikleri patatesleriyle bizi karşılayan kadınlarla, yemek eşliğinde başlayan neşeli sohbetimiz; çocuk istismarı, asgari ücret ve geçim sıkıntısı konularıyla neşesini yitiriyor. Kadınlar, istismara evlilik affının getirilmesine tepkilerini, “Ne olursa olsun istismarda rıza aranmaz” sözleriyle dile getirdi. ‘Çocuk İstismarının Affı Olmaz’ başlıklı kampanyaya imzasıyla destek veren asansör kabini üretilen bir atölyede yemek işçisi olarak çalışan bir kadın, tecavüzün hangi gerekçeyle olursa olsun affedilemeyeceğini vurguladı ve “Çocukların istismar edilmesine karşı birlik olmalıyız” dedi.

‘PATRON BENDEN KISTIĞI 100 TL İLE İFLAS ETMEKTEN KURTULACAK!’
Kadınlar, çocuk istismarının cezasız kalmasına sebep olacak yasanın ayrıntılarını konuştukça daha da öfkeleniyorlar. Cezasızlığın suçluları cesaretlendireceğini vurgulayan kadınlar, “Sadece kadınlar değil bütün toplum bu yasaya karşı birlik olma” diyor. Onca sorun varken hükümetin çocuk istismarcılarına af yasasıyla uğraşmasına öfkelenen kadınlar, “Geçim sıkıntılarımıza çare bulsunlar, insanlar kendilerini yakıyor, hükümet duymuyor” diyerek tepkilerini dile getiriyor. Geçim sıkıntısı sohbeti kendiliğinden çalışma koşullarındaki sıkıntılara götürüyor. Asansör kabini üreten bir atölyede yemek işçisi olarak çalışan aynı kadın işçi, “Ben asgari ücretin altında çalışmak istemiyorum dedim patrona, ‘Sen bilirsin’ dedi bana. İşverenler resmen işinize gelirse mantığını benimsemiş. Ben çıksam yerime birini bulması çok kolay çünkü herkes işsiz ve bunu kullanıyorlar. İşten ayrılmak istiyorum ama bu hayat pahalılığında, kışın ortasında ve işsizliğin bu kadar yoğun olduğu bir zamanda ayrılamıyorum. Bir çocuğum askerde bir çocuğum da şehir dışında okuduğu için mecburen çalışmak zorundayım” dedi.

‘ASGARİ ÜCRETE YAPILAN ZAMMA İNANMAK GÜÇ’
OSTİM’de başka bir atölyenin yemek bölümünde 9 yıldır çalışan başka bir kadın işçi ise maaşına zam istediğinde işverenin “O zaman işi bırakabilirsin” cevabı verilmiş. İşverenin yalnızca 100 lira zam yaptığını ve bunun karşılığında ısıtması bile olmayan bir mutfakta 30 kişiye yemek hazırladığını, patronun misafirlerine çay-kahve servisi yaptığını vurguluyor. Şu an işsiz olan ve daha önce OSTİM’de bir hidrolik atölyesinin mutfağında çalışan bir başka kadın işçi de iş aradığını ama kimsenin işçi almadığını hatta var olan işçileri bile çıkarttığını söyleyerek, “Ev kirası, faturalar, mutfak masrafı derken geçinmek giderek zorlaşıyor. İşsizlik de giderek artıyor ve bütün bunların yanında inanması güç ama asgari ücrete sadece 300 TL zam yapıldı” dedi.

İlgili haberler
İstismarcıya af tartışılırken çocuk istismarı artı...

AKP, tecavüz mağduru ile evlenmesi durumunda failin cezasız kalmasını öngören yasayı Meclis’e getirm...

Adana’da kadınlar istismar davasında: Bu dosyanın...

Adana’da 5 ve 6 yaşlarındaki iki çocuğunu istismara maruz bırakan baba, tutuklanmadı, üstelik kamuda...

Adana’da çocuk istismarı faili baba hâlâ çocuk has...

İki çocuğuna istismarda bulunduğu raporlarla ortaya çıkan baba hakkında açılan davada yine tutuklama...