Gamze Açar Davası| Anne Açar: Kızımı iş bulma vaadiyle kandırmışlar
Ankara Kızılcahamam’da iş görüşmesi için gittiği termal otelin 5’inci katından şüpheli şekilde düşerek hayatını kaybeden Gamze Açar’ın ölümüyle ilgili 5 sanığın yargılanmasına bugün devam edildi.

Ankara Kızılcahamam’da lise öğrencisi Gamze Açar’ın (17) iş görüşmesi için gittiği termal otelin 5’inci katından şüpheli şekilde düşerek hayatını kaybetmesiyle ilgili 4’ü tutuklu 5 sanığın yargılanmasına başlandı. Sanık Rıza Doğan, aynı odada kaldığı Gamze Açar’ın uyuşturucu krizi sonrası intihar ettiğini ileri sürerken, baba Ferhat Açar, “Sanıkların anlattıkları yalan. Benim kızım kesinlikle uyuşturucu kullanmıyordu. Aşırı alkol alan birisi de değil. Kızımı iş bulma vaadiyle kandırıp götürmüşler” dedi.

Gamze Açar, 7 Kasım 2020’de, internette gördüğü iş ilanı üzerine Rıza Doğan ile irtibata geçti. Ardından da iş görüşmesi için, Kızılcahamam ilçesinde odaları devre mülk olarak kiralanan termal otele gitti. Açar, aynı gün sabaha karşı otelde 5’inci katta kaldığı odanın balkonundan düşerek hayatını kaybetti. Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Açar’ın otelde görüştüğü, kendilerini devre mülk şirketi çalışanları olarak tanıtan Rıza Doğan, Mehmet Doğan, Mustafa Emre Demiral, Hüseyin Emre Gürgen ve Emre Eker gözaltına alındı. Şüphelilerden Rıza Doğan, Mehmet Doğan, Emre Eker ile Mustafa Emre Demiral, tutuklandı. Hüseyin Emre Gürgen ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

TUTUKSUZ SANIK GELMEDİ

Sanıkların Ankara Batı Adliyesi 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinde, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’, ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ ve ‘kasten öldürme’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 63’er yıla kadar hapis istemiyle açılan davada yargılanmasına başlandı. Duruşmaya tutuklu sanıklar Rıza Doğan, Mehmet Doğan, Mustafa Emre Demiral ve Emre Eker, SEGBİS ile bağlandı. Tutuksuz sanık Hüseyin Emre Gürgen duruşmaya katılmazken, Gamze Açar’ın babası Ferhat Açar ve annesi Sevinç Görkem ile taraf avukatları hazır bulundu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı vekili ile Ankara Barosu Gelincik Merkezi vekili de duruşmada yer aldı.

‘SANIKLAR YİNE YALANA BAŞVURDU’ 

Sanık Rıza Doğan, savunmasında Gamze Açar’la telefonla iş konusunda görüştüğünü, işin yatılı olması nedeniyle ailesinin izni olması gerektiğini söylediğini belirterek, “Bana ailesinin bilgisi olduğunu ve bir sorun olmadığını söyledi” diyen sanık alkol aldıklarını daha sonra kendinin sızdığını ve Gamze’nin uyuşturucu krizi geçirdiğini iddia etti. İlerleyen saatlerde Gamze’yi balkonda karşı tarafa adım atarken gördüğünü söyleyen sanık, “10 saniye geçmeden ‘Ayy’ sesi ile düştüğünü gördüm. Gamze’nin yanına gittiğimde kafasından burnundan kanlar geldiğini gördüm, dili geri dönmüştü” ifadelerini kullandı.

Suçlamaları kabul etmediğini söyleyen Doğan, Adli Tıp Kurumu raporunda Açar’a ait kıyafette bulunan sperm örneği için ise, “Ben kendisiyle bilerek ilişkiye girmedim. Ne olduğunu tam olarak hatırlamıyorum” diye cevap verdi.

‘BAŞIMIZ BELAYA GİRECEK DEDİ’
Sanıklar Mehmet Doğan, Emre Eker ve Hüseyin Emre Gürgen, olaydan sabah haberleri olduğunu ileri sürerek suçlamayı kabul etmedi. Sanık Mustafa Emre Demiral da olaydan sabah haberi olduğunu ileri sürerek, “Kızı o şekilde görünce Rıza, ‘Başımız belaya girecek’ dedi. Ben de ‘Neden başımız belaya girecek, kendisi atlamadı mı?’ diye sordum. O da ‘Olsun sonuçta bizimle birlikteydi’ cevabını verdi. Kızın başına gittik, şirket arabasıyla hastaneye götürmek istedim. Rıza Doğan’ın Gamze Açar ile ilişkiye girdiğini karakolda öğrendim. Ben kızın ismini bile karakolda öğrendim” diye konuştu.
‘KIZIM KESİNLİKLE UYUŞTURUCU KULLANMAZDI’

Ölen Gamze Açar’ın babası Ferhat Açar, “Şikayetçiyim. Sanıkların cezalandırılmalarını istiyorum. Ben olay yerini gördüm. Sanıkların anlattıkları yalan. Benim kızım kesinlikle uyuşturucu kullanmıyordu. Öyle aşırı alkol alan birisi de değil. Benim kızım kolejde okuyordu. Kızımı iş bulma vaadiyle kandırıp götürmüşler” dedi. Anne Sevinç Görkem ise, “Olaya ilişkin bilgim yok. Şikayetçiyim. Sanıkların cezalandırılmasını istiyorum” diye konuştu.

TAHLİYE TALEPLERİ REDDEDİLDİ

Açar ailesinin avukatı tutuksuz sanık Hüseyin Emre Gürgen’in de tutuklanmasını talep etti. Sanık avukatları ise tahliye talebinde bulundu. Mahkeme heyeti tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Haber-Fotoğraf: DHA

İlgili haberler
Gamze Açar’ın ölümüyle ilgili tutuklanan iki kişin...

Ankara'da iş görüşmesi için götürüldüğü otelin penceresinden şüpheli şekilde düşerek hayatını kaybed...

Şule Çet davasında gerekçeli karar: Cinsel saldırı...

Şule Çet’in cinsel saldırı sonrası Çağatay Aksu tarafından darbedildiği, öldüğü kanaatine varıldıkta...

Şule Çet davasında kadınların mücadelesi sonuç get...

Şule Çet’in ölümünü ‘İki erkekle lüks plazaya girdi sonrası…’ başlığı ile duyuran medyaya ve olayı ‘...