Eğitim Sen Samsun Şubesi: Eğitim kurumlarında tarikat ve cemaat faaliyetlerine son verin
Eğitim Sen Samsun Şubesi Atakum’da Özel Külliyat Ortaokulu ve Özel Külliyat Kız Anadolu lisesinden eğitimin cemaat kültürü ile yürütüldüğünü belirterek "Okullarda cemaat faaliyetine son verin" dedi.

Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Ersin Gür, Atakum’da bulanan Özel Külliyat Ortaokulu ve Özel Külliyat Kız Anadolu lisesinden eğitimin cemaat kültürü içinde yürütüldüğünü, sarıklı ve cüppeli bir kişi tarafından öğrencilerin yönlendirildiğini belirterek “Tarikat ve cemaatlerin eğitim kurumlarındaki faaliyetlerine son verin” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığının tüm eleştiri ve yargı kararlarına rağmen ÇEDES projesi başta olmak üzere, cemaat ve tarikatların kontrolündeki vakıf ve derneklerle sürekli protokoller imzalaması sonucu eğitim kurumlarının cemaatlerin cirit attığı alanlar haline geldiğini belirten Gür, “Milli Eğitim Bakanlığının cemaatler tarafından yönlendirilen dernek ve vakıfların önünü açacak şekilde hareket etmesi siyasi iktidarın kendi siyasi ideolojik zihniyetini öğrencilerimize ve eğitim kurumlarına dayatmak, eğitimi siyasetlerinin arka bahçesi haline getirmek istemelerinden kaynaklanmaktadır” dedi.

“KANTARIN TOPUZU İYİCE KAÇMIŞTIR”

Samsun - Atakum’da bulunan Özel Külliyat Ortaokulu ve Özel Külliyat Kız Anadolu lisesinin sosyal medya ve gazetelerde çıkan haber ve görüntülere göre cemaat kültürü içinde yürütülen bir okul görünümünde olduğunu ifade eden Gür şunları söyledi; “Okul Cumhuriyetimizin 100 . yılında siyasi iktidarın ve Milli Eğitim Bakanlığının tarikat ve cemaatlerin eğitim kurumlarındaki faaliyetlerine, işlettikleri okul ve özel eğitim kurumlarında Milli Eğitim temel kanununda yerini bulan Anayasanın başlangıcındaki temel ilkelere dayanan demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devleti olan Türkiye Cumhuriyetine karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş yurttaşlar olarak yetiştirmek; şeklinde ifade edilen yasa ve yönetmeliklere tamamen aykırı görünümündedir.”

“TARİKAT VE CEMAATLERİN EĞİTİM KURUMLARINDAKİ FAALİYETLERİNE SON VERİN”

Görüntülerde, Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı bu okullarda, sarıklı ve cüppeli bir kişi tarafından öğrencilerin yönlendirildiğini belirten Gür; “Okul kültürünün, yönetmeliklerin, müfredatın ve eğitim pedagojisinin gerektirdiği motivasyon araçları ve belgeler yerine iffet abidesi ve islamın kızı gibi belgeler verilerek küçük yaştaki öğrencilerimizin duygularının, dini ve ahlaki değerlerinin bu okul yöneticileri tarafından nasıl istismar edildiği görülmektedir.

Külliyat okullarında ortaya çıkan bu görüntü ve haberler, Milli Eğitimin temel kanununda yerini bulan “Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır(madde 15), Tevhid-i Tedrisat Kanununun (Öğretim Birliği Yasası), aynı kanunda bulunan müfredatın birliğinin ve pek çok temel kanunun hiçe sayıldığını göstermektedir” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerini uyaran Gür şunları söyledi; “Medyada ortaya çıkan görüntü ve haberler dikkate alınmalı, bu ve benzeri cemaat okulları, vakıf ve dernek faaliyetleri soruşturmalı faaliyetlerine son verilmelidir. Cumhuriyetimizin 100. yılında bu görüntülerin üstünün kapatılamayacağını gerekirse demokratik ve hukuki haklarımızı kullanacağımızı bir kere daha ifade ediyoruz.

Eğitim Sen Samsun Şubesi olarak okullarımızda yayılan bu zihniyete karşı çocuklarımızın laik, bilimsel, nitelikli, kamusal ve parasız eğitim alma hakkını sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz.” 

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Kadınların kazanımı olan laik, bilimsel eğitim yok...

Mersin Kadın Platformu uyum haftası başlayan eğitim-öğretim müfredatına dair açıklama yaptı. Kadınla...

Eğitimi dini kuşatma altına alan proje: ÇEDES

Hiçbir şekilde formasyon eğitimi olmayan, olsa bile görevi okullardaki öğrencileri eğitmek olmayan,...

ÇEDES Protokolüne eğitim sendikalarından dava

Eğitim Sen, "manevi danışman" adı altında okullara imam ve vaiz görevlendirilmesine ilişkin protokol...