Dersim'de yine kolluk şiddeti: Kadını taciz etti, çevredekiler tepki gösterince etrafa ateş açtı
Dersim'de yolda yürüyen kadını taciz eden kolluk görevlisi bir kişi, etraftakilerin tepkisi üzerine etrafa ateş açtı. Valilik idari ve adli soruşturma açıldığını duyurdu.

Dersim’de Moğultay Mahallesi Cumhuriyet Caddesinde yolda yürüyen kadına laf atarak taciz eden uzman çavuş olduğu iddia edilen kişi, kadının yardım istemesi üzerine çevredekilerin tepkisiyle karşılaşınca otomobilden inip, havaya tabancayla 3 el ateş açtı. Mermilerden biri, yanındaki arkadaşına isabet ederken şüpheli de araçla kaçtı. Olayla ilgili şüpheli dahil araçtaki 4 kişi, gözaltına alındı.

VALİLİK ETRAFA ATEŞ AÇMAYA ‘ARBEDE’ DEDİ
Tunceli Valiliğince yapılan açıklama ile de otomobil içinde kamu görevlileri olduğu doğrulandı. Yapılan açıklamada kadını taciz eden kişinin etrafa ateş açmasını “arbede yaşanması”, tacizi ise "araçtaki kişiler ile bir kadın vatandaş arasında tartışma çıkması" olarak adlandırıldı. Tunceli Valiliği tarafından yapılan açıklama şöyle: "27.08.2022 günü saat 22.30 sıralarında, Cumhuriyet Caddesi üzerinde aynı araçta bulunan kişiler ile cadde üzerinde bulunan kadın bir vatandaşımız arasında tartışma çıkmış, tartışmaya çevrede bulunan vatandaşlarımızın da müdahil olmasıyla olay yerinde arbede yaşanmıştır. Konu vatandaşlarımızın ve emniyet güçlerimizin müdahalesiyle sonlandırılmıştır. Olay sonrasında Emniyet Müdürlüğümüzce yapılan çalışma neticesinde; olaya dahil olduğu anlaşılan ve aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu 4 şahıs yakalanarak gözaltına alınmış, haklarında adli ve idari soruşturma başlatılmıştır. Konu Valiliğimizce takip edilmektedir.”
DERSİM YENİGÜN KADIN DAYANIŞMA DERNEĞİ: SİLAH DOĞRULTMALARI İLK DEĞİL

Yaşanan duruma tepki gösteren Dersim Yenigün Kadın Dayanışma Derneği yaptığı yazılı açıklamada "Kentimizde yaşayan kadınlara karşı bilinçli olarak devam eden bu şiddet politikasına karşı kadınlar yalnız değildir" dedi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

"Dün akşam geç saatlerde, kentimizde bir kızkardeşimizi taciz eden 2'si kolluk görevlisi 4 kişiden silahlı olan kolluk görevlisi, vatandaşın müdahalesine karşılık önce vatandaşa silah doğrultmuş sonra da havaya ateş açmıştır. Şehrimizde günün herhangi bir saatinde bir kızkardeşimizin kaldırımda yürürken önce cinsel tacize maruz kalması, sonra kendisine silah doğrultulması ve akabinde silahın patlaması adeta bir barbarlık ve vandallık örneğidir. Kolluk görevlilerinin kadınlara karşı işledikleri cinsel suçlar ve sahip oldukları silahı fırsat buldukları ilk anda vatandaşa yönelmeleri ilk değil. Zira bu pervasızlığın önüne geçecek her hangi bir yaptırım sistemi de etkili olarak işletilmiyor. Biz bunu her türlü keyfiyeti elinde bulunduran kolluk güçlerinin kendilerine bir şey olmayacağından emin hissettiren yargı pratiklerinden, İpek Er’e tecavüzünün ardından 'bana bir şey olmaz' diyen uzman çavuş M.O’dan biliyoruz.

'GENÇ KADINLAR SİSTEMATİK TACİZE UĞRUYOR '

Derneğimize yapılan başvurularda biliyoruz ki kentimizde bilhassa genç kadınlar kolluk görevlileri tarafından sistematik olarak taciz edilmektedir. Ellerindeki güçlerle kadınları korkutan, şikayetlerin önüne geçen, kendilerini devlet kalkanıyla koruyan bu kişilerin sözde halkın güvenliğinden sorumlu olması kabul edilemez. Dün yaşanan hadisenin mağduru olan kız kardeşimize her türlü desteği sunmaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Yaşananlar cezasızlıkla ödüllendirilmesi diye  akıbetinin takipçisi olacağız. Kentimizde yaşayan kadınlara karşı bilinçli olarak devam eden bu şiddet politikasına karşı kadınlar yalnız değildir. Sokaklarında kadınların günün her saatinde, kentin her yerinde özgürce ve güvenle yürüyeceği bir kenti kadınların örgütlü mücadelesi inşa edecektir. Bütün kadınları, her türlü şiddete karşı bir arada olmaya çağırıyoruz."

EMEP DERSİM İL ÖRGÜTÜ: MÜNFERİT DEĞİL, KADINLARA KARŞI ŞİDDET POLİTİKASININ PARÇASI

Emek Partisi Dersim İl Örgütü, kadını taciz eden 2’si kolluk görevlisi 4 kişinin vatandaşın müdahalesine karşılık önce vatandaşa silah doğrultmuş sonra da havaya ateş açtığı olaya dair açıklama yaptı. Açıklamanın tamamı şöyle:

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

“Görevi, ‘halkın güvenliğini sağlamak’ olması gereken kolluk, halkın güvenliğini pervasızca tehlikeye atmıştır. Her türlü yetkiyle donatılan, hiçbir şekilde denetlenmeyen, ‘bize bir şey olmaz’ dedirtilen bu kişiler, Dersim’de neredeyse her gün kadınları taciz etmektedirler. Gerek kentin yerlileri gerekse kente dışarıdan gelen üniversite öğrencilerine dönük sistematik taciziyle bilinen kolluk görevlilerinin bu ilk vukuatı değildir. Yurtların kapılarında, sokakta, işyerlerinde ve toplumsal her alanda pervasızca kadınlara karşı suç işleyen kolluk, bu haliyle kadınların özgürce sokakta yürümesinin dahi tehdidini oluşturmaktadır. Bütün bunlar ise kendini bilmez birkaç kişinin münferit eylemi değil, Dersim halkına ve kadınlara karşı bilinçli bir şiddet politikasının bir parçasıdır.

VALİLİĞİN ÖNCEKİ AÇIKLAMALARINDAKİ KOLLUK GÖREVLİLERİNİN AKIBETİ BELİRSİZ

Olayın ardından her ne kadar Valilik adli ve idari soruşturma başlattığına ilişkin açıklama yapmışsa da bu durumun yaygın ve sistematik oluşu karşısında bu açıklamanın bir karşılığı bulunmamaktadır. Yalnızca son bir yıl içerisindeki kolluk şiddeti vakalarına bakıldığında dahi bu açıklamanın yalnızca usulen yazıldığı açıktır. Bir yıl önce yine kentin ortasında güpegündüz bir kadının kafasına silah dayayan, bir süre önce bir genci linç edercesine döven, kadın öğrencileri taciz eden ve haklarında aynı açıklamalar yapılan kolluk görevlilerinin akıbeti bilinmemektedir. Silahını her fırsatta halka doğrultan kolluk görevlileri Dersim’de, vatandaşın can güvenliğine karşı tehdit oluşturmaktadır.

Bilinmelidir ki Dersim, örgütlü kadın mücadelesinin gücüne ve mirasına sahiptir. Dersim sokakları, gece-gündüz fark etmeksizin kadınların ve Dersim halkınındır. Her bir vatandaşın her türlü güvenliği için on yıllardır mücadele eden Dersim halkı, kolluğun pervasızlığına izin vermeyecektir.”

Manşet fotoğraf: DHA

İlgili haberler
108 başvurudan 59'unda kolluk görev ihmali

Mor Çatı’nın kadınların adalete erişimiyle ilgili raporuna göre kolluk birimleri görevini yapmıyor....

Dersim Yenigün Kadın Dayanışma Derneği: Her alanda...

Dersim’de öğrencilerin barınma sorunu kadın öğrenciler için aynı zamanda tacize dönüştü. Dersim Yeni...

Munzur Üniversitesi öğrencileri yoksulluk ve taciz...

Barınma sağlanmayıp sokağa terk edilen Munzur Üniversitesi öğrencileri, güvencesizliğe ve eğitim hak...