‘Çocuklar ölmesin’ diyen Ayşe Öğretmen: 70 yaşındaki teyzenin çıplak arandığını gördüm
Ayşe Çelik, AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’in ‘ahlaklı, onurlu kadın çıplak aramayı açıklamak için bir yıl beklemez’ sözlerine tepki gösterdi.

Beyaz Show adlı programda “Çocuklar ölmesin” dediği için tutuklanan Ayşe Çelik, “Ahlaklı, onurlu kadın çıplak aramayı açıklamak için bir yıl beklemez” diyen AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’e tepki gösterdi.

Çelik, Twitter’dan paylaştığı mesajda “6 aylık kızımın bezini açıp aradılar. Beni de çıplak aramak istediler, direndim, kabul etmedim ama ne yazık ki tanık oldum. Yıllar geçti söyleyemedim. Sayın Özlem Zengin siz bizim onurumuzu sorgulayacak son kişi bile olamazsınız. Utanç verici bir konuşma” dedi.

T24’e konuşan Ayşe Çelik şunları dedi:

“Sabah 7- 8 sularında Diyarbakır Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan yeni cezaevine nakil olurken benimle beraber bütün kadın mahkumlar, arandıktan sonra kelepçelenerek ring aracına bindirildik.

“Yeni cezaevine getirildikten sonra hepimizi büyük bir salonda topladılar. Sayımızı net bilmiyorum ama tahminen 40-45 kadındık. Yolda getirilen kadınlar da vardı. Önce birer birer sonra ikişer ikişer kadınları odaya aldılar. Sıra bana gelince yaşlı bir teyze ile içeri girdik.

‘KARTON ÜZERİNDE OTUR-KALK’

“Bana tamamen soyunmamı ve önünüzdeki kartonun üzerinden ‘otur-kalk’ yapmam söylendi. Ben ne dediklerini anlamadım. ‘Ne yapmam gerektiğini anlamadım’ dedim. ‘Bak teyzenin yaptığını yapacaksın, kartonun üzerinde bacaklarını açıp 2 defa oturup kalkacaksın’ dediler. Önce gözlerime inanamadım. Sonra ‘Ben asla böyle bir şeyi kabul etmem. Bizi zaten aradılar öyle getirdiler’ dedim. ‘Olabilir prosedür böyle’ dediler. Israrla ‘iç çamaşırlarına kadar çıkar, kartona geç’ dediler. Ben sinirden titremeye başladım. ‘Bana bunu yaptıramazsınız’ dedim defalarca.

“Ben kabul etmeyince İçeri cezaevi müdürleri ve birkaç memur daha girdi. ‘İşimizi zorlaştırma, bunu yapmak zorundasın’ dediler. Yetkili bir kadın sanırım müdür yardımcısıydı; bana tutanak tutacaklarını ceza alacağımı söyledi. Ben de ‘Ne yaparsanız yapın ama asla böyle bir onur kırıcı davranışı kabul etmiyorum; dedektörle arayın’ dedim. ‘Bunu yapmanıza asla izin vermem’ deyince tamam diyerek normal bir şekilde aranıp X-Ray cihazına gönderildim.

“Çok öfkeliydim. 40- 45; kadın genç yaşlı çocuk demeden hepsi böyle arandı. X-Ray cihazından geçirilip bizi, koğuşlarımız belirlenene kadar büyük bir koğuşta tuttular.

‘65-70 YAŞINDAKİ TEYZENİN MARUZ KALDIĞI ÇIPLAK ARAMAYI ASLA UNUTAMAM’

“Bunları anlatmak çok zordu. Evet ben yaşamadım ama yaşayanları gözlerimle gördüm 65-70 yaşındaki teyzenin maruz kaldığı çıplak aramayı asla unutamam. Tacizden farkı ne? Kadınların pedleri ve bazı iç çamaşırlar yerlerde, memurların ellerinde eldivenler o ortamı anlatmak mümkün değil. İnsanlık adına utanç verici bir durumdu yaşananlar.

“Bunları neden şimdi söylüyorum? Çünkü gerçek olan bir durumun iktidar vekili hem de bir kadın tarafından ikinci kez konuyu çarpıtması, yalanmış gibi algı oluşturmaya çalışması ve parmak sallayarak bizlere ‘onursuz’ demesi üzerine bunu söylemem gerektiğine karar verdim. Bunun karşısında susmayıp bu tweet’i attım.

“Ben de bize ‘Neden 1 yıl beklediniz’ diyen Özlem Hanım’a; neden 20 yıl sonra ruhsat yemini sırasında başörtünün çıkarılmasından bahsettiğini sormak istiyorum.”

ÖZLEM ZENGİN NE DEDİ?
Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Grup Başkanvekili Özlem Zengin, cezaevlerinde çıplak arama yapıldığı yönünde açıklamaları nedeniyle HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na verdiği yanıtta şunları dedi:
“Hapishanede ne kadar FETÖ’cü kadın varsa, başörtüsü savunucusu oldular. Daha evvel bunu reddedenler, bunun savunucusu oldular. Ben, FETÖ’cülerin malzemesi değilim, ben AK Parti Grup Başkanvekiliyim. Herkes haddini bilsin. Hedef gösterilerek demek isteniyor ki; ‘Bir sürü başörtülü kadına bu iğrençlik yapılıyor ve Özlem Zengin, başörtülü bir kadın, başörtülü Grup Başkanvekili buna müsaade ediyor.’ Bu olacak iş değildir. Siz bunu yapmaya çalışıyorsunuz.
“Siz kendi kampanyalarınızı, kendi adamlarınız üzerinden, Hüda Kaya üzerinden yapın. Benim adımı niçin kullanıyorsunuz kampanyanız için? O dediğiniz yerde (Uşak’ta) böyle bir şey olmadı. Görüntülerle ispatlandı. Bakan Yardımcısı gitti ilan etti. Bir kadını çıplak arayacaksın, dakikasında bundan rahatsızlığını beyan eder, bir sene beklemez. Onurlu kadın, ahlaklı kadın bir sene beklemez.”

Fotoğraf: Ayşe Çelik

İlgili haberler
Öğrenciler, gözaltında çıplak aramayı reddettikler...

Boğaziçi Üniversitesinde yapılan rektör protestosu nedeniyle gözaltına alınan öğrencilerden bazıları...

'Çıplak aramaya inanmıyorum' diyen Zengin’e kadınl...

Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun, üniversite öğrencisi 30 kadının çıplak aramaya maruz bırak...

‘Onurlu, ahlaklı kadın bir sene beklemez’ diyen Öz...

Çıplak arama iddialarına ‘Onurlu, ahlaklı kadın bir sene beklemez. Bu kurgusal bir harekettir’ diye...