‘Çocuk istismarına hayır’ demek yasak!
3 yaşındaki çocuğun istismara maruz kalmasına ses çıkaran kadınlara ‘OHAL’ gerekçe gösterilerek “eylem yapmayın” dendi. Basına da konuyla ilgili yayın yasağı getirildi.

Adana’da S.K. isimli zanlının düğün evine girerek odada uyuyan 3 yaşındaki kız çocuğuna istismarda bulunması ile ilgili Adana Kadın Platformunun bugün 16.00’da yapmak istediği basın açıklamasına Adana Valiliği OHAL gerekçesiyle izin vermedi. Ayrıca konuyla ilgili haberlere yayın yasağı getirildi.

Emniyet, kadınları arayarak OHAL gerekçesiyle eylem yapılması durumunda müdahale edeceklerini söyledi. Adana genelinde park, bahçe, genel yollar, kamu binaları önleri, STK önleri, umuma açık ve kapalı alanlarda umuma açık veya kapalı yer toplantı, basın açıklaması gibi eylem ve etkinliklerin yasaklanması gerekçesine kadınlar tepki gösterdi. Atatürk Parkı'nda bir araya gelen kadınlar park ilerisinde konumlanan polislerin açıklamaya izin vermemelerini protesto etti. Platform adına konuşan Sevil Aracı  çocuk istismarlarının peşini bırakmayacaklarını söyledi; “Kadınlar olarak daha güçlü ses çıkaracağız. Bu konuda OHAL yasaklarının devreye konmasını anlamlı bulmuyoruz. Böyle bir konuda hiçbir engelleme olmaması gerekirdi. Hepimizi üzen bir konu. Açıklamanızın bu şekilde engellenmesini doğru bulmuyoruz. İleri bir tarihte daha güçlü bir katılımla bir açıklama yapacağız."

SES ÇIKARMAK YASAK, HABER YAPMAK YASAK, İSTİSMAR SERBEST!

Adana 1’inci Sulh Ceza Hâkimliği dün verdiği kararda çocuğun fotoğraflarının sosyal medyada paylaşılarak internet ortamında olaya ilişkin asılsız haber ve yorumlara yer verilmesini gerekçe göstererek soruşturma tamamlanıncaya kadar basına yayın yasağı getirdi. Delillerin önemli ölçüde toplanıldığının belirtildiği Valilik açıklamasında “Soruşturma devam ederken bazı basın ve yayın organları ile internet ortamında olaya ilişkin asılsız haber ve yorumlara yer verildiği, mağdur çocuğun isim ve fotoğrafının paylaşıldığı görülmüştür. Mağdur çocuk ve ailesi için ikincil bir mağduriyete yol açan bu yayınlar üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca çocuğun yüksek yararı doğrultusunda 5187 Sayılı Basın Kanunu’nun 3/2 maddesi uyarınca olayla ilgili yayın yasağı talep edilmiştir. Talebi değerlendiren Adana 1. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından 17 Şubat 2018’de soruşturma tamamlanıncaya kadar soruşturma dosyası kapsamıyla ilgili yazılı, görsel ve internet medyasında her türlü haber, röportaj vb. yayınların yapılmasının yasaklanmasına karar verilmiştir” ifadelerine yer verildi.

LİSELİ GENÇLER DE YÜRÜDÜ

Mersin’de de lise öğrencileri ‘istismara hayır’ diyerek yürüyüş yaptı. Özgür Çocuk Parkı’ndan yürüyüşe başlayan gençler Hastane Caddesi’nden Adliye önüne oradan da Zeytinli Bahçe Caddesin’den tekrar Özgür Çocuk Parkı’na gelerek yürüyüşlerini sonlandırdı. ‘Bu ülkede asıl ölen adalet’ ve ‘İstismara hayır’ pankartları ardında yürüyen liseli öğrenciler artan taciz, tecavüz, çocuk istismarı olaylarına karşı herkesin ses çıkarması gerektiğini belirtti.

Eyleme katılan Sıdıka Andaç, “Tecavüz olaylarının aşırı derecede ilerlemesi, tecavüze, tacize uğrayanların yaşlarının düşmesi, hayvanlara tecavüz edilmesine karşı farkındalık yaratmak istedik. Çünkü herkes susuyor. İnsanlar yolda yürürken sözlü tacize uğruyorlar, akrabaları tarafından tacize uğruyorlar ama ailelerine söyleyemiyorlar. Çünkü kimsenin onlara inanacağını düşünmüyorlar. Kimse susmasın, susarak en büyük hatayı yapıyorlar. Kaç yaşında olursa olsunlar susmasınlar. Yolda yürürken birine karşı yapılan sözlü tacize bizlerin de karşı çıkması tepki göstermesi lazım” dedi.

Melike Melek isimli lise öğrencisi ise, “Cinayet, tecavüz olaylarına karşı yürüdük. 3 yaşındaki bebeğe tecavüz ediliyor. Buna karşı yürüdük. Artık hayvanlara bile tecavüz ediyorlar. Bunlara bir son verilmesini istiyoruz” dedi.

Fatih isimli genç ise, “3 yaşındaki kardeşimiz için yürüdük. Artık gece geç saatlerde kadınların korkarak yürümelerini istemiyoruz” dedi.

Kaynak: Evrensel Gazetesi

İlgili haberler
GÜNÜN MESELESİ: İstismarcıları hadım etmek, idam e...

“Cezalar artırılsın, bu erkekler idam edilsin, hadım edilsin” gibi önerileri daha sık duymaya başlad...

Çocuklara tecavüz edilmesine karşı çıkayım derken...

Bebeklerin, çocukların tecavüze uğramasına karşı çıkıyorum zannederken yaptıklarınızla, söyledikleri...

Çocuk istismarının artışında mesele yasa değil, uy...

Evlilik yaşının 15’e düşürüldüğü tartışmaları yapılırken istismar olaylarında fiili cezasızlıkları h...