Çocuk istismarı soruşturmasında 8 aydır iddianame hazırlanmadı
Adana'da iki kişinin çocuğa cinsel istismar soruşturmasında 8 aydır iddianame hazırlanmadı. İstismar mağduru çocuk 'Şikayetimden vazgeçmem için tehdit ediyorlar. Ölmek istemiyorum' diye seslendi.

Adana'da 16 yaşındaki kız çocuğunu (H.Ö.) istismar eden annesinin sevgilisi Y.Ö. ve ağabeyinin arkadaşı G.İ. hakkında 8 aydır iddianame hazırlanmadı. H.Ö., "Bana tecavüz edenler, şimdi serbest. Kötülükleri cezasız kalmasın. Şikayetimden vazgeçmem için tehdit ediyorlar. Özgecan Aslan, Emine Bulut gibi ölmek istemiyorum" diyerek isyan etti.

Adana'nın Saimbeyli ilçesi Çatak Mahallesi'nde lise öğrencisi H.Ö., 31 Ekim 2020'de Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek annesinin sevgilisi Y.Ö. (55) ile ağabeyinin arkadaşı G.İ.’nin (23) nitelikli cinsel istismarına uğradığını belirterek suç duyurusunda bulundu. H.Ö. dilekçesinde annesinin zoruyla sürekli Y.Ö.'nün evine gittiklerini, 28 Mayıs 2020'de uyuduğu sırada istismara maruz kaldığını, 3 Haziran'da da ağabeyinin arkadaşı G.İ.'nin cinsel istismarına maruz kaldığını anlattı. H.Ö.'nün şikayetçi olduğu Y.Ö. ile G.İ. gözaltına alındı. Ancak şüpheliler, ifadelerinin ardından savcılık tarafından serbest bırakıldı.

'TEHDİT EDİYORLAR'

Cumhuriyet Savcılığı'nın soruşturması sürerken H.Ö., suç duyurusunun üzerinden 8 ay geçmesine karşın şüpheliler hakkında henüz iddianame hazırlanmamasına tepkili. DHA'ya konuşan H.Ö. annesinin kendisine inanmadığını ve şiddet uyguladığını, bu nedenle susmak zorunda kaldığını ifade etti. Baskılara dayanamayınca yaşadıklarını halasına anlattığını ve onun desteğiyle şikayetçi olduğunu söyleyen H.Ö., "Bana tecavüz edenler, şimdi serbest. Kötülükleri cezasız kalmasın. Şikayetimden vazgeçmem için tehdit ediyorlar. Özgecan Aslan, Emine Bulut gibi ölmek istemiyorum" dedi. Hala Z.Ö. (48) ise hiçbir çocuğun canının yanmaması için adalet arayışlarından vazgeçmeyeceklerini belirtti.

'SÜRECİN UZAMASI YIPRATTI'

H.Ö.'nün avukatı Nuri Şahin ise dosyanın soruşturmasının 8 aydır sürdüğünü söyledi. İstismar davalarında daha hassas davranılıp sürecin hızlandırılması gerektiğini vurgulayan Şahin, "Aile, her gün merak içinde bekliyor. Sürecin bu kadar uzaması onları yeterince yıprattı" dedi.

Fotoğraf: Sendika.org arşivi/csgorselarsiv.org

İlgili haberler
8 maddede çocuk istismarıyla ilgili doğru bildiğin...

Çocuk istismarı haberleri her geçen gün artıyor, ailelerin tedirginliği de öyle. Peki çocuk istismar...

800 çocuk istismarı dosyası Türkiye'nin özeti!

İstanbul Şehir Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencileri, 800 çocuk istismarı dosyasını inceleyerek...

‘Kadına yönelik şiddete ve istismara sessiz kalma!...

KOÜ Ekmek ve Gül Kadın Çalışmaları Atölyesi 25 Kasım’ın ardından peş peşe yaşanan şiddet, taciz ve i...