Çocuğu istismara uğrayan anne: İstismarcı evimizin önüne kadar geliyor, tutuklansın
Hakkında suç duyurusu yapılan istismar zanlısının evin önüne kadar gelip kendilerini rahatsız ettiğini söyleyen anne, soruşturmanın bir an önce tamamlanıp istismarcının tutuklanmasını istedi.

Adana’da 9 yaşındaki kız çocuğunun cinsel istismara maruz bırakılmasıyla ilgili suç duyurusunda bulunan kadın istismar zanlısının uzaklaştırma karına rağmen evin önüne kadar gelip kendilerini rahatsız edebildiğini söyledi.

Gazetemize ulaşan anne, toplumsal baskı ve çocuğunu korumak adına ismini vermek istemedi. Son günlerde çocuğun istismarı davalarında yaşanan cezasızlığın ve zanlının tutuklanmamış olmasının kendisini kaygılandırdığını dile getiren anne, adil bir soruşturma ve yargılama yapılmasını istedi. AKP’nin Meclise sunduğu cinsel istismar suçlarında tutuklama için ‘somut delil’ şartını öngören maddenin Meclis tarafından onaylandığını hatırlatan Av. Sevil Aracı, çoğunlukla cinsel saldırıların gizli şekilde gerçekleşmesi nedeniyle tutuklama için somut delil aranmasının çocuklar yerine istismarcıları koruyacağına dikkat çekti.

Olay Adana’da bir ay önce meydana geldi. 9 yaşındaki çocuk ve anneannesinin yakın komşularında bulunduğu sırada evin oğlu olan 23 yaşındaki M.O.’nun çocuk ile yalnız kaldığı sırada çocuğu istismar ettiğini söyledi. Çocuğun yaşadığı istismarı anlatması ve annenin şikayeti üzerine savcılık soruşturma başlattı. M.O. hakkında tutuklama kararı verilmemesinin kendilerini tedirgin ettiğini anlatan kadın, zanlının koruma kararına rağmen evlerinin önüne kadar gelip kendilerini rahatsız ettiğini söyledi.

‘PSİKLOJİK OLARAK BÜYÜK BİR YIKIM YAŞIYORUZ’

Yüzde 20 zihinsel engelli olduğu iddia edilen M.O. için savcılık yeni bir rapor istedi. Zanlının açık öğretimden öğrenimine devam ettiğini ifade eden anne, zanlının görünüşte bir zihinsel engeli olmadığını ifade etti. Kızı ile birlikte yaşadığını anlatan anne, “Zanlı yakın komşumuzdur. Tutuklu bulunmadığı için aynı mahallede yaşamak durumunda kalıyoruz. Evimizden bir erkek bulunmamasından dolayı zanlı bizi korkutabileceğini düşünerek bize yönelik hakaretlerde bulunuyorlar. Uzaklaştırma kararı olmasına rağmen evimizin önüne gelerek hakaret edebiliyorlar. Zanlının ailesi iftira attığımı iddia ediyor. Bir anne olarak böyle bir olayın yaşanmamasını başta ben isterdim. Böyle bir olay yaşanmasaydı neden şikayette bulunup tüm mahalleli tarafından bana karşı uygulanan baskı ile karşı karşıya kalayım? Böyle bir şikayetten ne menfaatim olabilir? Aksine psikolojik olarak çok büyük bir yıkım yaşıyoruz. Kızımla birlikte şehir hastanesinde psikiyatri desteği alıyoruz. Uyuyamıyorum, sokağa çıkamıyorum. Kızıma ve bana zarar verecekler diye çok korkuyorum. Soruşturmanın bir an önce tamamlanmasını ve sanığın tutuklu yargılanmasını istiyorum” dedi.

Avukat Sevil Aracı/Fotoğraf: Ekmek ve Gül 

‘CİNSEL SALDIRLAR GİZLİ ŞEKİLDE GERÇEKLEŞİR, SOMUT DELİL ŞARTI İSTİSMARCIYI KORUYACAKTIR’

Çoğunlukla cinsel saldırıların gizli şekilde gerçekleşmesi nedeniyle çocuk istismarı söz konusu olduğunda istismarı açığa çıkarmanın yükünün çocuklara bırakıldığın ifade eden Av. Sevil Aracı, “İstismar yakınındaki bir kişiden gelmişse cinsel istismar mağduru çocukların yaşadıklarını açıklamaları da zorlaşıyor. Bu zorluk ortadayken çocukların anlattıklarının kurgu olma ihtimali çok düşüktür. O yüzden soruşturma aşamasında çocukların ifadeleri ve çocukların anlattıklarına itibar edilebileceğine dair raporlar dikkate alınmalıdır. AKP’nin Meclis’e sunduğu 4’üncü Yargı Paketi’nde cinsel istismar suçlarında tutuklama için ‘somut delil’ şartını öngören madde meclis tarafından onaylandı. Bu düzenleme ile iktidar çoğunlukla cinsel saldırıların gizli şekilde gerçekleşmesi nedeniyle çocuklar yerine istismarcıları koruyacaktır. Bu olayda da olduğu gibi zanlı kadını ve çocuğa evinin önünde hakaret edebilme cesaretini iktidarın ve hukukun bu tutumundan alabilmektedir. Çocukların anlattıklarının doğruluğunu destekleyen böyle bir rapor varsa başkaca bir delile gerek olmamalıdır. Özellikle de tanık aranması saçmadır. Verilmeyen her ceza yeni çocuk istismar vakalarını gündeme getiriyor” dedi.

Fotoğraflar: MA

İlgili haberler
Çocuk istismarının önüne nasıl geçilir?

Çocuk istismarının ve ihmalinin önüne geçmek için, aileye topluma devletin üzerine hangi görevler dü...

Çocuk istismarını önlemek mümkün!

“Çocuk İstismarı önlenebilir” dosyasının ilk bölümünde öncelikle uzman ve raporlardan derlediklerimi...

Çocuk istismarı soruşturmasında 8 aydır iddianame...

Adana'da iki kişinin çocuğa cinsel istismar soruşturmasında 8 aydır iddianame hazırlanmadı. İstismar...