Cinsel istismar faili serbest bırakıldı, kamera kayıtları bulununca yakalama kararı çıkarıldı
N.Y'ye (13) cinsel istismarda bulunan, ifadesinde reddettikten sonra serbest bırakılan F.A.'nın çocuğu baygın halde taşıdığı kamera görüntüleri ortaya çıkınca hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Ankara'da, N.Y. (13) adlı kız çocuğuna içki içirip, cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen F.A. (22) gözaltına alınıp, suçlamayı ifadesinde reddettikten sonra serbest bırakılmıştı. N.Y.'yi baygın halde eve götürdüğü güvenlik kamerası görüntüleri ile ortaya çıkan F.A. hakkında, yeniden yakalama kararı çıkarıldı.

Mamak ilçesinde yaşayan 8'inci sınıf öğrencisi N.Y., iddiaya göre, 11 Kasım'da mahalleden tanıdığı F.A. ile ıssız sokakta buluşup, alkol aldı. N.Y., daha sonra alkolün etkisiyle fenalaştı. Bunun üzerine F.A., baygın olan N.Y.'yi kucağına alıp, aracına bindirerek, kızın Mamak'taki evine götürdü. Bir süre sonra F.A., evden ayrıldı. N.Y.'nin ailesi, komşularının durumu anlatması üzerine eve geldi. Hastaneye götürülen N.Y.'nin, 1.80 promil alkollü olduğu tespit edildi.

Olaydan 10 gün sonra N.Y., ailesine, F.A.'nın kendisine cinsel istismarda bulunduğunu ancak tehditleri nedeniyle bu zamana kadar sustuğunu söyledi. Bunun üzerine aile, karakola giderek F.A.'dan şikayetçi oldu. Şikayetin ardından gözaltına alınan ve hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen F.A., serbest bırakıldı. Kızın ailesinin avukatı Büşra Ayaz, güvenlik kamerası görüntüsüyle savcılığa suç duyurusunda bulundu. İtirazın ardından F.A. hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Güvenlik kamerası görüntülerinde; F.A.'nın, N.Y.'yi kucağında taşıdığı ve bu şekilde eve çıkardığı anlar yer aldı.

Öte yandan Antalya'da olduğu öğrenilen F.A.'nın babasının, N.Y.'nin ailesini arayarak, "Olayın üzerini kapatalım, çocukların arasında bir nişan yapalım. 18 yaşına gelince evlendiririz" dediği öne sürüldü. N.Y., karakolda verdiği ifadesinde, "Bana istemediğim şeyler yaptığı için şikayetçiyim" dedi.

Aile ise şüphelinin yakalanmasını ve cezalandırılmasını istedi.

Avukat Büşra Ayaz | Fotoğraf: DHA

İSTİSMARCI KAMERA GÖRÜNTÜLERİ ÇIKANA KADAR TUTUKSUZ YARGILANDI

Avukat Büşra Ayaz, olayın ardından N.Y.'nin odasından dışarı çıkmadığını belirterek, "13 yaşındaki bir kız çocuğu, 22 yaşındaki bir şahıs tarafından kendi evinde istismara uğradı. Alkol kullandıktan sonra çocuk bayılıyor. 13 yaşındaki bir kız çocuğundan 1.80 promil alkol çıkıyor. Baygın bir şekilde evine çıkarıyor, cebinden anahtarını alıyor. Çocuğu içeri alıyor ve olayı gerçekleştiriyor. Yaklaşık 10 gün önce gerçekleşen bu olayın akabinde şüpheli tutuksuz yargılandı. Olaylara müdahale ettikten sonra tarafımca kamera görüntüleri tespit edildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurduğumuzda da olayla alakalı kamera kayıtları incelendikten sonra savcı şüpheli hakkında yakalama kararı çıkardı. Şüphelinin şu anda Antalya sınırları içerisinde olduğu biliniyor. 13 yaşındaki bir kız çocuğunun hayatı mahvolmuş, psikolojik olarak da etkilenmiş durumda. Odasından dışarı çıkmıyor, okula gidemiyor. Bu olaydan dolayı eğitimi aksadı" diye konuştu.

Avukat Sevil Aracı, 4. Yargı Paketi'ndeki cinsel istismar suçunda "somut delil" aranması maddesinin Meclis Genel Kurulunda kabul edilmesini değerlendirdi: "Kamuoyuna yansıyan istismar vakalarında özellikle de mağdurların beyanlarının delil kabul edilmediğini, yan deliller arandığını ve bu nedenle pek çok dosyanın cezasız bırakıldığını deneyimliyoruz. Bu Yargı Paketi, gerçekte olanın resmiyete kavuşturulması, yasal teknik altyapıya kavuşturulması anlamına geliyor. Biz özellikle de cinsel taciz suçlarında delil bulabilmenin zorluklarını anlatsak, tanık beyanı olarak mağdurun beyanının kabul edilmesi gerektiğini, mağdur beyanlarının çok önemli ve gerçek kabul edilmesi gereken, delil kabul edilmesi gereken unsurları olduğunu söylesek de daha önceki yargılamalarda da bunu gerçekleştiremiyorduk. Yargı Paketi'nin çıkmasıyla birlikte bu, somut bir dayanak da kazanmış olacak." Okumak için TIKLAYIN

Şüphelinin en kısa sürede yakalanıp, en ağır cezayla yargılanmasını istediklerini belirten avukat Ayaz, ayrıca ailesinin psikolojik destek görmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: Vuslat AY-Muhammet BAYRAM / DHA

Fotoğraf: DHA

İlgili haberler
Çocuğu istismara uğrayan annelerden 4. Yargı Paket...

4. yargı paketiyle istismar suçlarında somut delil getirilmesi zorunluluğuna çocuğu istismara uğraya...

GÜNÜN BİLGİSİ: Cinsel istismarla mücadelede ebevey...

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneğinin hazırladığı cinsel istismarla mücadelede ebeveyn olarak yapabile...

Mülteciler cinsel istismar tehdidi altındayken ne...

Urfa'daki Telhamut Mülteci Kampı ile tekrar gündeme gelen mülteci kadın ve çocukların maruz kaldıkla...