Seçim 2023
Balçovalı kadınlar seçimleri konuştu
İzmir Balçovalı kadınlar piknikte buluşarak seçimleri değerlendirdi. Etkinlikte konuşan Emine Uyar iktidarın ekonomi, sağlık, kadın, eğitim politikalarına dikkat çekti.

Balçova Kadın Dayanışmasının düzenlediği piknikte seçimler ve kadın mücadelesi konuşuldu. Balçova’da 15 kadının katılımıyla düzenlenen pikniğe Emek Partisi İl Başkanı Emine Uyar da katıldı. Uyar, geçim, eğitim, sağlık, işçi sağlığı gibi halkın en temel sorunlarına çözüm bulmaktan uzak olan iktidarın kadınları da eve hapsedecek politikaları hayata geçirmeye çalıştığını belirtti. Kadınların nafaka, miras, velayet gibi mücadeleyle kazanılmış haklarına göz dikildiğini de dile getiren Uyar, ekonomik dengelerin giderek bozulduğu bu süreçte krizin yükünün yine emekçilere yıkılacağını ifade etti. Uyar ayrıca, AKP iktidarının geriletilebilmesi için bu seçimlerde HDP’ye oy istediklerini dile getirdi.

Parlamenter rejimin sorunları çözmeyeceğine inandığı için oy kullanmayı mantıklı bulmadığını dile getiren bir kadının görüşü üzerine, Uyar, seçim çalışmalarının halkın talepleri etrafında birleşmesinin ve örgütlenmesinin aracı olarak kullanılması gerektiği, boş oy kullanılmanın AKP’ye hizmet edeceğini aktardı.

Söyleşide basının içinde bulunduğu durum da ele alınarak Ekmek ve Gül dergisinin kadınların kendilerini ifade etmesi ve örgütlenmesi açısından taşıdığı öneme dikkat çekildi.
Etkinlikte 3 Haziran 1963’te ölen Nazım Hikmet’in ölüm yıl dönümü unutulmayarak şiirleri okundu.

İlgili haberler
#KadınlarınSeçimi onurlu bir gelecek

Milyonlarca kadına dayatılan seçenek bu ikisi arasında; Ölüm mü, sıtma mı? Seçim manifestolarında ve...

Yoksul AKP’li kadının hayatında adalet de kalkınma...

‘Ülkede her şey güzel, açım diyen yalan söylüyor' diyen kadına yine kadınlar cevap veriyor. Sahi bu...

#BenimSeçimim #BenimManifestom

Halkın gerçek iradesinin her adımda kendini gösterebilmesi, bu iradenin ülkenin yönetiminin her kade...