Avukat Dilara Yıldız katledildi| Yasalara göz dikenler bu cinayetlerden sorumlu
Avukat Dilara Yıldız, eski nişanlısı tarafından silah zoruyla getirildiği bir restoranda öldürüldü. Dilara Yıldız’ın katledilmesine tepkiler yağdı.

İşleri nedeniyle birkaç gündür şehir dışında olan 28 yaşındaki Avukat Dilara Yıldız, evine döndüğünde eski nişanlısı Oktay Dönmez’i karşısında buldu. Dönmez tarafından darp edilen Yıldız daha sonra silah zoruyla Tuzla’daki bir restorana götürüldü. Yıldız çevredekilerden yardım isterken, fail Dönmez tabancayla 28 yaşındaki Yıldız’ı katletti.

FAİL SOSYAL MEDYADAN TEHDİT ETMİŞ

Oktay Dönmez’in daha önce sosyal medya üzerinden attığı mesajlarla Dilara Yıldız’ı tehdit ettiği ve “Çok zamanın yok bu hayatta” dediği ortaya çıktı.

Avukat Dilara Yıldız’ın ise sosyal medya hesabından kadına yönelik şiddete karşı mesajlar paylaştığı görüldü. Yıldız’ın, 25 Kasım’da paylaştığı mesaj şöyle: “Kadına yönelik her türlü şiddete hayır! Kadınlara fiziksel, sözsel ya da psikolojik olarak şiddet uygulamak insanlık suçudur. Bu çirkin suç; kültürel, dini ya da sosyal kılıflarla haklı gösterilemez.”

‘SİLAHI KAFASINA DAYAYIP TÜM MALINI ALMAK İÇİN İMZA ATTIRMAYA ÇALIŞIYOR’

DHA’nın haberine göre kardeş Merve Yıldız ablasının katledilmesine dair şunları söyledi: “Günler öncesinden ultra güvenlikli olarak kiralanan sitenin içine giriyor, kapısını kırıyor. Dairesinde kalıyor, tehdit ediyor ve bu kişinin uzaklaştırma kararı var. Bu kişi sonra ablamın memleketten dönmesini bekliyor günlerce. Ablam memleketten dönüyor, kapıda yakalıyor. Sonra bir şekilde ablam onu kandırıp buraya getiriyor çünkü o burayı bilmiyor. Ablam Tuzla'yı biliyor. Kendisi uzman çavuş. Polis karakolunun burada olduğunu biliyor ablam. Kurtulmak için geliyor çünkü silahı kafasına dayayıp tüm malını almak için imza attırmaya çalışıyor evde. Ablam imza atmıyor senete. Kurtulmak için getiriyor belki biri görür diye" dedi.

‘ABLAMIN SESİ OLALIM’

Ablasının eski nişanlısının uzaklaştırma kararı olduğunu söyleyen Yıldız, “Ablam defalarca şikayetçi oldu. Fakat biz hiçbir kadınımızı koruyamadığımız gibi, benim ablamı da koruyamadık. Sesimizi duyurma zamanı. Ablamın sesi olun. Şimdi kendisi deli taklidi yapıyor. Deli taklidi yaparak çıkabileceğini düşünüyor. Ama çıkmasına izin vermeyin. Ablam sesini çıkaramadı. Defalarca şikayet etti, ‘Seni kana boğacağım’ mesajları vardı. Ama tutuklamadılar. Hiçbir önlem almadılar" diye konuştu.

YILDIZ, DÖNMEZ HAKKINDA UZAKLAŞTIRMA KARARI ALDIRMIŞ

Konuşmasına devam eden Yıldız, “Benim ablam avukat onlarca kadının hakkını savundu. Güçsüz kadınların yanında oldu. Ama biz ablamı koruyamadık. Onlar ayrılalı 5 ay oldu. 5 aydır ablamın uzaklaştırma kararı var. 5 aydır ablamın mal varlığına el koymak için tehditler etti. Ablam onu ailesinin fuhuş çetesine üye olduğunu öğrendiği için bıraktı. Ayrıldı ondan ama o ablamın peşini bırakmadı. Ben ağlamıyorum ben dik duruyorum. Tüm kadınlar için dik duracağım” dedi.

DİLARA YILDIZ’IN ÖLDÜRÜLMESİNE DAİR SOSYAL MEDYADA TEPKİ YAĞDI

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Kadın avukatlar talepleri için yan yana geliyor: ‘...

'Kadın avukatlar kendilerini ispatlamak için iki kat üç kat daha fazla çalışırlar. Mesleği en az bir...

Stajyer avukata cinsel saldırıda bulunan S.K.’nın...

Kendisine cinsel saldırıda bulunan S.K.’nın gerekli cezayı alması için Arzu Sena Topuz’un dayanışma...

Kadın avukatlar yargıdaki cinsiyetçiliğe öfkeli!

Avukat Yelda Koçak ile yargıdaki cinsiyetçiliği, avukat kadınlarından yaşadıkları sorunları ve kadın...