Ankara’daki İstanbul Sözleşmesi eyleminde KESK'li kadınlara ve gazetecilere polis şiddeti
Ankara’da Danıştay'ın İstanbul Sözleşmesi kararını protesto etmek isteyen KESK üyesi kadınlar, polis tarafından engellendi. KESK'li kadınlar ve gazeteciler şiddete maruz kaldı.

Danıştay'ın İstanbul Sözleşmesi'nin feshini onaylayan kararına karşı Ankara'da protesto eylemi düzenlemek isteyen KESK üyesi kadınlar, polis tarafından engellendi.

KESK'li kadınlar ve gazeteciler polis şiddetine maruz kaldı. Pirha çalışanı Melis Ciddioğlu polis tarafından darbedildi.

KESK Ankara Şubeleri Kadınlar Platformunun çağrısıyla Sakarya Caddesi'nde bir araya gelerek Danıştaya tepki göstermek isteyen kadınlara polis müdahale etti. Basın açıklaması için kadınların toplanmasını engelleyen polis ile kadınlar arasında arbede yaşandı. Kadınları KESK Genel Merkezine gidene kadar sürekli iterek dağıtmaya çalışan polis, bu sırada görüntü almak isteyen gazetecileri de engelledi. Polis bazı gazetecilere hakaret ederken, zor kullanarak uzaklaştırdığı Pirha çalışanı Melis Ciddioğlu'nun kolunda yaralar meydana geldi.

'ANKARA’DA BAŞKA BİR ANAYASA MI DEVREDE!'

Polis engelinin ardından KESK Genel Merkezi önünde açıklama yapan kadınlar, emniyetin tutumunu protesto etti.

KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil, “Bu ülkede yıllardır kadın düşmanı politikalar hayata geçiriliyor. İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinden güç alan erkekler daha fazla saldırıyor. Bunu en somut olarak az önce yaşadık. Kadın arkadaşlarımızın kişisel bakımlarına, cinsiyetlerine dönük hakaretler edildi. Bu şiddeti hangi hukuka sığdırıyorsunuz? Türkiye’nin her tarafında aynı yasalar geçerlidir. Peki 20 Temmuz sivil darbesinden sonra Ankara’da başka bir anayasa mı devrede!” diye konuştu.

İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin yapılan açıklamada Danıştay 10. Dairesinin verdiği ret kararının kadınlar açısından yok hükmünde olduğu vurgulandı.

Açıklamada, “KESK olarak Danıştay 10. Dairesi’nin bu hukuksuz kararını temyize, Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacağız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi dahil bütün hukuki süreçleri işleteceğiz. Aynı zamanda sokakları, meydanları, iş yerlerini terk etmeyerek mücadele ile kazandığımız haklarımızdan, hayatlarımızdan ve İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmediğimizi dile getirmeye devam edeceğiz" denildi.

Fotoğraf: Evrensel