Akdeniz Belediyesi, 8 Mart’a katılan 3 kadını Kod-29’la işten çıkardı
AKP yönetimindeki Akdeniz Belediyesi, 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşüne katılan 3 kadını Kod-29’la işten çıkardı. Kadınlar hukuksal mücadele başlatacaklarını söyledi.

AKP’li Akdeniz Belediyesinde çalışan 3 kadın, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’ne katıldıkları için AKP’li Akdeniz Belediyesi tarafından 31 Mart’ta “Kod-29” öne sürülerek işten çıkarıldı. İşten çıkarma yasağına rağmen hukuksuz bir şekilde işlerine son verildiğini belirten kadınlar, “Kod-29’da” yer alan “ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranış” gerekçesinin doğru olmadığına dikkati çekerek, yaşanan adaletsizliğe karşı mahkemeye başvuracaklarını söyledi.

İşten çıkarılan kadınlardan Akdeniz Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Biriminde Çocuk Gelişimi Uzmanı olarak 7 yıldır görev yapan Fatma Kılıç, önce temizlik görevlisi olarak sürgün edildi daha sonra “Kod-29” ile işten çıkarıldı.

‘BEBEĞİMLE BİRLİKTE MAHVOLDUK’

6 buçuk aylık bebeği olduğu için temizlik görevlisi olmayı kabul etmeyen Kılıç, belediye şirketi müdürünün kendisine “Doğurmasaydın, doğururken belediyeye mi sordun” denildiğini söyleyerek, tehdit ve mobbinge maruz kaldığını ifade etti.

Kılıç, bebeğiyle birlikte bir hafta boyunca şirket müdürüyle görüşebilmek için belediyeye gidip geldiğini, görevinden alındığı için odasını kullanamadığını söyledi.

Kılıç, “Bir hafta boyunca belediyenin koridorlarında bebeğimle birlikte mahvolduk. Kimsenin umurunda da olmadı bu durum. Son olarak ‘Kod-29’ ile çıkarıldığımızı öğrendim. Bize gönderilen ihtarnamede, asılsız suçlamalar var. Bu suçlamalara karşı hukuksal süreci başlatacağız” dedi.


‘ÇALIŞMALARA DAHİL EDİLMİYORDUK’

Akdeniz Belediyesine bağlı Park ve Bahçeler Müdürlüğünde Peyzaj Teknikeri olarak görev yapan Şükran Tamir de 2012’den beri belediyede çalıştığını, 2018’de KHK ile belediyeden ihraç edildiğini ve verdiği hukuk mücadelesiyle 2020’de işine döndüğünü dile getirdi.

Mobbing, psikolojik baskı ve vasıfsız işlerde çalıştırma gibi durumlarla karşılaştığını ifade eden Tamir, 31 Mart’ta “Kod-29” ile işten çıkarıldıklarını söyledi.

AKP’li Akdeniz Belediyesinin her fırsatta kadın hassasiyetine değinilmesine rağmen bu durumun tam tersi pratikler sergilediklerini söyleyen Tamir, konuşmasını şöyle sürdürdü:

‘Maalesef bu hassasiyet herkese uygulanmıyor. Özelikle Kürt kadınlar AKP’li belediyeler tarafından ciddi anlamda mobbing ve psikolojik baskıya maruz kalıyor. Sürekli yapamadıkları işler dayatıyorlar. 8 Mart’a ilişkin belediyenin kadın çalışması vardı. Ancak orada yapılan çalışmalara dahil edilmiyorduk. Daha çok kendilerine yakın yeni aldıkları personeller bu çalışmaları yürüttü.’

‘HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATACAĞIZ’

Belediye tarafından işine son verilen Berivan Akın ise “Kod-29, işçilerin başında bir sopa olarak kullanılıyor. Ben 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşüne katıldıktan sonra bunu sosyal medyamda paylaştım. İki gün sonra hiçbir gerekçe sunulmadan görev yerim değiştirildi. Bana direkt, ‘Sokak süpürgesine gideceksin’ dediler. Kabul etmesem tutanak tutacaklarını söylediler. İzin aldıktan sonra eve gittim. Buna rağmen ertesi günü evime bir tutanak geldi. Tutanakta, ‘İşyerini terk etti’ diye yazıyordu. Bu adaletsiz uygulamalara karşı önce İnsan Hakları Derneğine başvurduk. ‘Kod-29’ adaletsizliğine karşı hukuk mücadelesini başlatacağız” dedi.

Haber ve Fotoğraf: MA


İlgili haberler
8 Mart’a katılan belediye işçisi kadınlara mobbing

Mersin’de Feminist Gece Yürüyüşü’ne katıldıkları gerekçesiyle Akdeniz Belediyesi çalışanı 3 kadına g...

Haklarında para cezası kesilen Mersinli kadınlar i...

İstanbul Sözleşmesi ve Pınar Gültekin eylemlerine katıldıkları için haklarında idari para cezası uyg...

Haklarında para cezası kesilen Mersinli kadınlar:...

5 ve 18 Ağustos’ta ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz eylemine katılan Mersin Kadın Platformu ü...