Tuzla Organize Sanayi Bölgesi

Deri işçisi kadınlar: Emeğimizin hakkı, geleceğimiz için 1 Mayıs’a

Tuzla Deri Sanayi'de işçilerin sendikalaşma mücadelesi verdiği, patronun engellemeye çalıştığı İskefe fabrikası önünde 1 Mayıs kutlaması yapan deri işçileri arasındaki kadınlarla konuştuk.

Kadın işçiler çocuklarına telefonla bakabiliyor

İşçi kadınların en büyük sorunlarından biri çocuk bakımı. Tuzla’da bir işçi kadın kreşe göndermediği çocuğuna cep telefonu almış. Evde yalnız bırakıyor ve sürekli telefon ediyor.

Anneanne, babaanne yoksa çocuklar ortada kalıyor

Bu kadar sorunlarımız var ama biz parti yarıştırıyoruz. ‘Gelin birlikte hareket edelim’ diyorum. Çok koyu AKP’liler rahatsız oluyor ama bir tane mesaileri kesildiğinde ortalığı ayağa kaldırıyorlar.

Milyonlarca emekçi kadın işçi Ayşe’nin anlattıklarını yaşıyor

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle konuştuğumuz Ayşe, aslında sadece kendisini anlatmıyor; anlattıkları milyonlarca emekçi kadının yaşadıklarıyla kesişiyor.

Bazen bir tek kadın birçok şeyi değiştirebilir

Tuzla Deri Sanayideki bir fabrikada çalışan tek kadın, kendisiyle beraber çalıştığı fabrikadaki değişimi anlatıyor.

Evetçi işçiyle beraber 1 Mayıs’ta olacağız

İşçilerin arasında geçen referandum sonrası sohbete ortak olalım. “Evet diyen işçi üç kat mücadele etmeli çünkü bu gücü siz verdiniz”, “18 yıldır çalışıyorum tazminatımı kimseye yedirmem merak etme.”

Ekmeğimiz küçülüyor, sorunlar artıyor

Ekonomik krizin söylentisi bile yetti. Tuzla Organize Sanayi bölgesinde ardarda kapanan fabrikalarda ilk işten atılanlar ise kadın işçiler.