transfobi

20 Kasım Trans İnisiyatifi: 'Yaşamaktan vazgeçmiyoruz'

İzmir'de trans kadınlara yönelik saldırıya dair açıklama yapan 20 Kasım Trans İnisiyatifi: 'Bizler şimdi, Bornova Sokak’taki yıllardır büyüyen dayanışmamızı yükseltmeye devam edeceğiz" dedi.

İzmir'de trans kadınlar saldırıya maruz kaldı

İzmir Alsancak'ta bir trans kadın, çok sayıda kişinin saldırısına uğradı ve gasbedildi. Saldırganlar daha sonra trans kadınların evlerine saldırdı.

Adana Kadın Platformu: Katledilen translar isyanımızda yaşıyor

Adana Kadın Platformu, 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü için açıklama yaptı. Açıklamada "şiddet ve baskı gören trans+ arkadaşlarımız için çığlık atıyoruz." dendi.

Katledilen translar İzmir’de anıldı

İzmir 20 Kasım Platformu ve İzmir Barosu: ‘Nefreti değil, hayatı savunacağız’

Trans kadın Hande Buse’yi katleden polisin duruşması 19 Eylül’e ertelendi

Hande Buse Şeker’i katleden polis Volkan Hicret hakkında görülen dava, ATK raporunun yeniden istenmesi talebiyle 19 Eylül tarihine ertelendi.

Avukat Sena Yazıbağlı: Nefret dili trans cinayetlerini artırıyor

Artan trans cinayetlerini ve saldırıları konuştuğumuz Avukat Sena Yazıbağlı, LGBT bireylerinin devlet eliyle hedef gösterildiğini söyleyerek, ‘Nefret dili trans cinayetlerini artırıyor’ dedi.

Hande Buse Şeker’i katleden polisin davası ertelendi

Hande Buse Şeker’i katleden polis Volkan Hicret, duruşmada katliamı meşrulaştırmaya dönük iddialarda bulundu. Sanığın taleplerini reddeden mahkeme heyeti davayı ileri bir tarihe erteledi.

Trans kadın Hande Buse Şeker davası 30 Aralık’a ertelendi

İzmir’de 9 Ocak 2019’da öldürülen trans kadın Hande Buse Şeker’in davasında İstinaf Mahkemesinden dönen karara ilişkin bugün yeniden yargılamaya başlandı.

Trans kadın Hande Buse Şeker’i öldüren Volkan Hicret’e müebbet hapis cezası verildi

Hande Buse Şeker’i öldüren polis memuru Volkan Hicret’e kasten öldürmeden müebbet hapis cezası verildi. Avukatlar, eziyet çektirerek öldürmekten ceza verilmesi için kararı istinafa taşıyacak.

Trans kadın Gökçe Saygı’nın katili ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı

Antalya’da trans kadın Gökçe Saygı’yı, 22 yerinden bıçaklayarak öldüren Şahin Yalçın ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Hande Buse Şeker’i öldüren polisin tutukluluğunun devamına karar verildi

İzmir’de polis tarafından katledilen trans kadın Hande Buse Şeker davasının bugün görülen duruşmasında, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi. Bir sonraki duruşma 28 Eylül’de.

‘Sosyal ve ekonomik olarak ölüme mahkum edildim’

Komşuları tarafından saldırıya uğrayan, ölüm tehditleri alan ve evine giremeyen Trans kadın Ajda Ender hukuk mücadelesinden bir adım bile geri atmıyor. Ender, kadınların desteğini bekliyor.

GÜNÜN BELLEĞİ: Tyra Hunter’i transfobi ve ırkçılık öldürdü

7 Ağustos 1995 günü Tyra Hunter adlı trans kadın geçirdiği trafik kazası sonrası tedavi edilmedi. Tyra, transfobik ve ırkçı tutumlar yüzünden ölüme terk edildi.

Transları intihara ne sürüklüyor?

Hande Kader’in yakın arkadaşı trans kadın Didem Akay’ın intiharı sonrası trans bireylerin neden yaşamına son verdiğini Ruh Sağlığı Uzmanı Şahika Yüksel ile konuştuk.

Antalya: BİZ Nefret cinayetlerine karşı herkes mücadele etmeli

BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Derneği, Antalya’da öldürülen trans kadın Gökçe Saygı için ve trans cinayetlerine karşı açıklama yaptı.

Failler cezasız kalıyor trans cinayetleri artıyor

Türkiye’de homo-transfobik saldırılar artarak devam ediyor. Saldırıları, homofobinin ve transfobinin beslendiği politikaları Kıvılcım Arat, Seyhan Arman ve Niler Albayrak ile konuştuk.

Esra Ateş’in katledilmesine LGBTİ+ bireylerden tepki

Beyoğlu'nda vahşice katledilen trans Esra Ateş için öldürüldüğü apartman girişinde basın açıklaması yapıldı.

GÜNÜN ŞARKISI: Gökkuşağı şarkısı

Gökkuşağı Şarkısı homofobiyi alsın götürsün: ‘Herkes eşit herkes farklı / bitsin egemenlik kaydı / dünya kurtulsun diye / seviyoruz özgürce...’

GÜNÜN RAKAMI: Nefret saldırıları sürüyor!

Trans kadınlara yönelik nefret cinayetleri sürüyor. Biri nefret cinayeti olmak üzere 9 nefret saldırısı yaşanırken, 2 trans kadın ise intihar etti.

GÜNÜN İLKİ: Dünyanın emzirebilen ilk transeksüeli

Dünyada ilk defa bir trans kadın hormon tedavisi gördükten sonra çocuk emzirebildi.