TKDF

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu: Anayasa değişikliğine ‘Hayır’

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Anayasa değişikliği teklifine ‘hayır’ denmesi çağrısı yaptı. Bir dilekçe örneği hazırlayan TKDF, gerekçelerini de sıraladı.

GÜNÜN DİKKATİ: TKDF ihbar hattına 3 ayda 2 bin 125 kadın başvurdu

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF), acil yardım hattını son 3 ayda 2 bin 125 kadın aradı. TKDF Başkanı Canan Güllü, salgınla birlikte kadına yönelik şiddetin arttığını söyledi.

‘Koronavirüs günlerinde kadına yönelik şiddet yüzde 80 arttı’

Türkiye dernekleri Federasyonu (TKDF): Salgın günlerinde fiziksel şiddet yüzde 80, psikolojik şiddet yüzde 93, sığınma evi talebi yüzde 78 arttı.

GÜNÜN ÖNERİSİ: TKDF’den pandemi döneminde şiddete karşı alınacak ek önlemler

TKDF Başkanı Canan Güllü, insanların eve kapanması sonrası kadına şiddette yaşanan artışa karşı alınması gereken acil önlemleri sıraladı.

Kuşadası’nda kadınlar kadın cinayetleri ve çocuk istismarına dikkat çekti

TKDF Kuşadası Temsilciği ve Kuşadası Kadın Platformu, kadına yönelik şiddet ve erken yaşta evliliklere karşı eylem yaptı.

Nafaka hakkı hükümetin hedefinde

Aile Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘nafaka çalıştayını’ Canan Güllü değerlendirdi: Kadınların önündeki engeller kaldırılmadan nafaka sınırlandırılmak isteniyor.

Dünyada 131 milyon kız çocuğu okula gidemiyor

Canan Güllü ve Sema Hosta kız çocuklarının yaşadığı sorunlara dikkat çekiyor: ‘Kız çocuklarının hayallerinin önündeki engelleri kaldıralım.’

Aday listeleri ve seçim beyannameleri ‘kadınları’ gördü mü?

Yanıtı kadın örgütleri veriyor: Canan Güllü, seçmen listeleri için ‘kotaya sıkıştırılmış kadınlar’ yorumu yaparken, Feride Eralp bütünlüklü bir kadın yaklaşımı olmadığına dikkat çekiyor.

Çocuk istismarında ‘oldubitti’ yasası

Çocuk istismarı gerek yaşanan örnekler gerekse de yargının yaklaşımıyla yakıcı bir gündem olmayı sürdürürken, hükümet ilgili yasa konusunda kapalı kapıların ardında bildiğini okuyor.

TKDF’den Ahmet Hakan’a açık mektup

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu 2015 tarihli Türkiye Ensest Atlası haritasındaki ‘yüzde 40’ oranıyla başlayan tartışmalar sonrası TKDF Başkanı Canan Güllü konuya ilişkin mektup yayımladı.

Ailesi tarafından fuhşa itilen genç kadını devlet koruyabildi mi?

Ayşe Arman’ın köşesine taşıdığı bir öykü çok tartışıldı. Ailesi tarafından pazarlanan bir genç kadının kurtuluş öyküsü... Peki öyküdeki ‘hatalar’ dikkatinizi çekti mi? Devlet kadını koruyabiliyor mu?

Kadınlar Adalet Yürüyüşü’de

Kadın örgütleri, ‘eşitlik ve gerçek adalet’ talebiyle 16 gündür süren adalet yürüyüşüne katılacak.

Yan yana yürüyerek iyi bir mücadele verdik

TKDF Başkanı Canan Güllü: "Sorunları tartışabildiğimiz ama aynı zamanda tek payda altında buluşarak ülke alanındaki geleceğe karşı duruşu göstermek de bizler için olumlu bir sonuçtu diye düşünüyorum."