mor çatı

26. Kadın Sığınakları Ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı İzmir'de gerçekleşiyor

Bu sene teması "Kadına yönelik erkek şiddetini önleme" olan 26. Kadın Sığınakları Ve Da(Ya)Nışma Merkezleri Kurultayı çok sayıda kadın örgütü ve kadın aktivistin katılımıyla devam ediyor.

Mor Çatı: ‘Kadına yönelik şiddetin engellenmesi’ yasa teklifi göstermelik

Kadına yönelik şiddete karşı yasal düzenleme iddiasıyla sunulan teklife dair açıklama yapan Mor Çatı, teklifin göstermelik olduğunu söyleyerek, ‘İstanbul Sözleşmesi’ne derhal dönülmeli’ dedi.

108 başvurudan 59'unda kolluk görev ihmali

Mor Çatı’nın kadınların adalete erişimiyle ilgili raporuna göre kolluk birimleri görevini yapmıyor. Raporda kadınların büyük güvensizlik içinde oldukları belirtildi.

HSK’nın 6284 kararına tepki: Bu yanlış karardan hemen dönülsün!

HSK’nın ‘6284 sayılı Yasa kapsamında verilen tedbir kararlarının yükümlülerinin sağlığının riske atılmayacak şekilde değerlendirilmesi gerektiği’ kararına kadın örgütlerinden tepki geldi.

GÜNÜN BELLEĞİ: Mor Çatı 28 yaşında

1990’dan bu yana, şiddetle yüz yüze olan ve bu şiddetten kurtulmak için desteğe ihtiyacı olan milyonlarca kadına kucak açan Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı 28. yaşını kutluyor.

GÜNÜN ÖNERİSİ: Çocuk istismarından haberdarsanız bunları yapın

Çocuk istismarından, ihmalinden kuşkulanıyor ya da bunu biliyorsanız istismarın durması ve çocuğun korunması için bunları yapmalısınız...

Mor Çatı: ALO 183 İstanbul Sözleşmesi’ne uygun değil

Şiddete ve ayrımcılığa uğrayan kadınlar için yaşamsal öneme sahip ALO 183 hattı kadınların ihtiyaçlarına karşılık veriyor mu? Mor Çatı ASPB’ye sordu...

Sığınmaevleri kadınları işte böyle güçlendirebilir!

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı Gönüllüleri Aslı Elif Sakallı ve Avukat Perihan Meşeli sığınmaevlerinin şiddette karşı mücadele de işlevli olabilmesi için nasıl olması gerektiğini anlattı.

GÜNÜN SORUSU: Kocamın tecavüzüne katlanmalı mıyım?

Kocam istemediğim halde benimle cinsel ilişki kurmaya çalışıyor. Zor kullanıyor. Tecavüze uğradığımı bile düşünüyorum. Kocam olduğu için buna katlanmalı mıyım?

GÜNÜN SORUSU: Kadına yönelik şiddetin kaynağında ne yatıyor?

Erkek şiddetine maruz kalan birçok kadın kabahati kendisinde arıyor. Ancak gelin görün ki şiddetin kaynağı ne giyilen kıyafet, ne söylenen söz, ne de pişmemiş yemek...

Devlet koruyamadığında kadınların son çaresi: Kimlik değiştirme!

Şiddetten kaçmak için kimliğini değiştiren kadınların sayısı her yıl daha da artıyor, bu da gösteriyor ki devletin bahsettiği ‘tedbirler’ kadınları korumaya yetmiyor! Vaziyeti Mor Çatı açıklıyor.

Israrlı takip nedir?

Mor Çatı 2017 yılının ilk 6 ayına ilişkin yayınladığı faaliyet raporunda birçok kişi tarafından şiddet olarak görülmeyen 'ısrarlı takibe' dikkat çekti.

Mor Çatı’dan 6 aylık kara tablo

Mor Çatı’ya şiddet nedeniyle başvuran kadınların çoğu 24-34 yaşında. Şiddet uygulayanların çoğu ise en yakınındaki erkekler!

GÜNÜN BİLGİSİ: Şiddet döngüsü nedir?

Kadına yönelik şiddet tüm dünyada en yaygın insan hakkı ihlallerinden biri ve buna karşın kadınlar yıllar boyu mücadele etti. Peki mücadele ettiğimiz bu şiddetin aşamaları ne?

Arkadaşlarımızın alıkonulması çalışmalarının ‘karşılığıdır’

İlknur Üstün ve Nalan Ekrem'in de aralarında olduğu 10 insan hakları savunucusunun gözaltına alınmasına Kadın Koalisyonu ve Mor Çatı’dan tepki geldi.

Şiddete uğradığınızda neler yapabilirsiniz?

Şiddete uğrama ihtimaliniz varsa ya da şiddet dolu hayatınızı değiştirmek istersiniz ihtiyacınız olan tüm bilgileri burada topladık.