kayıt dışı çalışma

Hindistan'da sendika, kadın işçilere sıcak hava sigortası programı başlattı

Hindistan'da ev eksenli çalışan konfeksiyon ve gemi söküm işçisi kadınların örgütlendiği SEWA, kadınların sıcak havadan etkilenmesini azaltmak için sıcak hava sigortası programı başlattı.

Diyarbakır'da kayıt dışı çalışan kadın sayısı kent nüfusunun yüzde 9'u

DTSO Kadın Meclisi Sözcüsü Berekatoğlu, Diyarbakır'da kayıt dışı çalışan kadın sayısının kent nüfusunun yüzde 9'unu oluşturduğunu belirtti.

‘Ne yardımlardan faydalanabiliyorum ne iş bulabiliyorum’

Pandemiyi yoklukla, işsizlikle ama sürekli ayakta kalma çabasıyla geçiren Derya anlatıyor: “Ben tek değilim ki. Binlerce var benim gibi. Ev temizliğine giden kadınların çoğu benim gibi yaşıyor.”

Kayıt dışı çalışan kadınlar: ‘Kısıtlamada ya ceza yiyeceğiz, ya aç kalacağız’

İkitelli’nin tekstil atölyelerinde sigortasız, kayıt dışı çalışan, yaşayabilmek için yasaklara karşı ceza yememek adına köşe kapmaca oynayan kadınlar mecbur bırakıldıkları hayatı ve öfkelerini anlattı

CHP’li Yüceer’den AKP döneminde ‘Kadının Adı’ çalışması: Kadının adı maktul!

Candan Yüceer’in AKP dönemine ilişkin ‘Kadının Adı’ çalışmasına göre; 18 yılda 7 bin 500 kadın öldürüldü, 100 binin üzerinde kadın cinsel saldırıya maruz kaldı, 200 bin cinsel taciz dosyası oldu.

Otobüs yolculuğunda konuştuğumuz ev işçisi kadınlar: Daha yola çıkmadan yoruluyoruz

Felç olma riskine karşı çalışma, mezarda emeklilik, ağır çalışma koşulları, stres, ekonomik kriz... Yeşilpınar’dan Göktürk’e giden 48Y otobüsünde ev işçileri ile çalışma ve yaşam koşullarını konuştuk.

Siirt’te yoksulluğa geçici çözüm: Fıstık ve ceviz

Siirt’te yoksul kadınlar ev geçimine biraz da olsa katkı sağlayabilmek için, her yıl bu mevsimde evde ceviz ve fıstık ayıklıyor.

‘Gündelik’ değil ‘ömürlük’, ev kadını değil işçi

Eve bir nebze katkı olsun diye çalışan kadınların günlük dediği işler aslında ömürlük. Bir de çocuk bakımı, ev temizliği eklendi mi günlük işlere ömürden ömür gidiyor. Saniye ve Canan’a kulak verin.

GÜNÜN RAKAMI: En az 288 bin kadın kayıt dışı çalışıyor

Çalışan kadınların karşılaştıkları en büyük sorunlardan biri kayıt dışı istihdam. TÜİK, Ağustos ayına ilişkin iş gücü istatistikleri verilerine göre, 288 bin kadın çalışan kayıt dışı.

Yoksulluk kadınların üzerine yapışmış durumda!

Bakım hizmetlerini üstlenen kadının yoksullaştığı, kadınların ayakta kalabilmek için sosyal yardımlara başvurduğu bir tabloda Ülker Şener’le kadın yoksulluğunun nedenlerini, sonuçlarını konuştuk.

Meksika’da dikim işçisi kadınlara ne oldu

7.1’lik Meksika depreminin yıktığı binaların birinde, kayıt dışı çalıştırılan tekstil işçisi kadınlar yaşamını yitirdi. Henüz isimleri bile bilinmiyor.

Türkiye’de 2 milyon çocuk, işçi olarak çalışıyor

12 Haziran Çocuk İşçiliği İle Mücadele Günü. Türkiye’de çocuk işçiliğine rakamlarla bakalım: 2 milyon çocuk, işçi. Her 10 çocuk işçiden 8’i kayıt dışı, 2016’da 56 çocuk işçi iş cinayetinde öldürüldü.

23 Nisan'a çocuklar yine acı bir tabloyla giriyor

Türkiye'de 2 milyon çocuk işçi var ve çocukların büyük bir kısmı kayıt dışı olarak çalışıyor. Çırak olarak çalışan çocuklarsa 'çocuk işçi' olarak görülmüyor ancak bir işçi kadar ağır işlere koşturuyor

Dosya: 1 Mayıs'a Giderken Kadınlar ve Çalışma Yaşamı (9)

Çalışma çağındaki her 10 kadından sadece 3’ü istihdam içinde. Çalışan kadınların karşılaştıkları en büyük sorunlardan biri ise kayıt dışı istihdam. Sigortasız çalışma, kadınların yarısının ortak derdi