Seçim 2023

infaz yasası

Faruk Yavuz açık cezaevinden izinli çıkıp Kamile Yavuz'u öldürdü

Samsun'un Bafra ilçesinde evli olduğu Kamile Yavuz’u 25 yerinden bıçaklayarak katleden Faruk Yavuz’un 2003 yılında İzmir'de işlediği cinayetten 11 yıl ceza aldığı ortaya çıktı.

Aydın Kadın Dayanışma Platformu: İnfaz Yasası’nı geri çekin

Aydın Kadın Dayanışma Platformu İnfaz Yasası ve çocuk istismarı faillerine af gündemine ilişkin açıklama yaptı.

‘Birlikte bağıralım, susmayalım’

Bandırma’dan bir kadın ülkede yaşanan kadın cinayetlerine ilişkin yazdı: ‘Bir cinayeti, gerekçesi ne olursa olsun savunan, hafife alan, katil için gerekçeler üreten herkes en az onun kadar suçludur.’

‘Nurcan Polat’ı İnfaz Yasası’yla tahliye olan eşinin öldürdüğü iddia edildi

Bağlar ilçesinde silahlı saldırıda yaşamını yitiren Nurcan Polat’ın, ceza infaz düzenlemesinden yaralanarak şartlı tahliye olan eşi H.P. tarafından öldürüldüğü ileri sürüldü.

Biz kadınların umutlarıyla oynamayın artık

Hendek Kadın Açık Ceza İnfaz Kurumundan bir mektup yazan Kıymet Karabulut, iktidara seslenerek, ‘Ya bırakın cezamızı çekelim ya da mum ışığını biz güneşmiş gibi göstermekten vazgeçin’ dedi.

393 kadından ortak metin: İnfaz yasasında eşitlik istiyoruz!

393 kadın, ortak bir metin yayımlayarak İnfaz Yasası’ndaki eşitsizliğin giderilmesini, hükümlü ve tutukluların yaşam ve sağlık hakkının korunması çağrısında bulundu.

Salgını fırsata çevirip, hayatımıza kast edemezsiniz

Kadınların ve çocukların ‘bir’ canı, ‘bir’ hayatı var. Bu hayatlar üzerinde at koşturmayı aklınızdan bile geçirmeyin!

‘Virüsten korkmadım af çıkmasından korktuğum kadar’

28 bıçak darbesinin izlerini hâlâ taşıyan Nuray, ‘Çıkan af haberleriyle beraber eve girerken, işe giderken, sokakta, balkonda sürekli önümü arkamı kontrol etmek zorunda hissediyorum’ diyor.

156 kadın ve LGBTİ+ örgütü: Devlet acil eylem planını oluşturmalı, tedbir almalı

Ortak bildiri yayımlayan 156 kadın ve LGBTİ+ örgütü devletin kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda sorumluluklarını yerine getirmesini ve tedbir almasını istedi.

İnfaz yasasının ardından: ‘Düşündükçe içimde bir bıçak geziniyor; ya bana ulaşırsa...’

‘Suçluların serbest bırakılacağını duyduğum günden beri dişimizle tırnağımızla kurduğumuz bu düzene adeta bomba atılmış gibi… Birbirimizi iyileştirmek için ne kadar uğraşırsak uğraşalım buna izin yok’

Avukat Doğanoğlu: Çocuk evliliklerinde affa asla izin vermeyeceğiz!

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği kendi instagram hesaplarından avukat Senem Doğanoğlu ile yaptığı canlı yayınla infaz yasasının kadınları nasıl etkileyeceğine dikkat çekti.