ev işleri

Ev işlerinde çalışan kız çocuklarının oran yüzde 50’nin üzerinde

Dr. Başak Akkan, ‘Kesişimsel Eşitsizlikler Ekseninde Kız Çocukları ve Ev içi Emek’ konulu çalışmasında kız çocuklarının ev içi işlerde neleri yüklendiğini araştırdı.

‘Ev işlerinden yorulduk!’

Pandeminin de etkisiyle artan ev içi yüke bir okurumuzdan tepki, özellikle erkeklerin bu süreçte ev işlerinde ortak sorumluluğuna dikkat çekiyor.

Kendine ait dünyası elinden alınan kadınlar…

Döktüğü gözyaşları acizliği, kadınlığı ise ikinci sınıf vatandaşlığıdır. Zayıf değer yargıları ile eksik etektir. Hayalleri, kendine ait dünyası ve hedefleri elinden alınmıştır.

Erkekler ekmek yapmaya başlamadan çok evvel…

Karantina sürecinde gösterilen ve keyifli hale getirilmeye çalışılan yemek yapma ve ev işleri, kadınlar için hobi ya da eğlence değil; süregiden, ara verilemeyen bir zorunluluk.

‘Ailemin yanında kendimi hizmetçi gibi hissediyorum’

Ailelerinden uzakta okuyan, koronavirüsü sonrası ailelerinin evine dönmek zorunda kalan kadın öğrenciler neler yaşıyor? Fırat Üniversitesinde okuyan kadın öğrencilerden dinleyelim cevabı...

Karantina günlüğü

2 çocukla evde geçen 6 günün özeti; bitmeyen işler, özlenen sessizlik, yorgunluk, ama sonunda işbölümünün verdiği rahatlama…

Ev işi yaptığı için mesleğini yapamayan kadın tazminat davasını kazandı!

Arjantin’de bir kadın 27 yıllık evliliği boyunca mesleği yerine ev işleri yaptığı için boşandığı kocasına karşı açtığı tazminat davasını kazandı.

Aynı iş kolunda çalışıyorduk ama kocam hep çok yorgundu

Evlenmeden önce kocasıyla arasında geçen ‘ev işi yükünü paylaşma’ sohbetlerinin evlilikten sonra nasıl değiştiğine kısaca bakalım mı?

Emeğimize sahip çıkmak için 1 Mayıs’a

Çalışmak onurdur, çalışıyoruz ama evin işlerinden de çocukların bakımından da biz sorumlu kılınıyoruz. İşyerinde tacize uğramak, işten atmalarda ilk sırada olmak istemiyoruz. Emeğimize sahip çıkalım.

GÜNÜN İHTİYACI: Kendini Temizleyen Ev

Birçoğumuz demiyor muyuz; ‘Bu ev kendi kendine temizlense ne güzel olur’ diye... Biz bunu hayal sanıyoruz ama yapan yapmış...

Kadınlar ne yapar, kocalar ne zanneder?

Bir çocuk aile içindeki her şeyi değiştirebilir. Evde kalıp çocuğun bakım işleriyle ilgilenmenin bir işyerinde çalışmanın zorluklarından geri kalır yanı yok, hatta zaman zaman daha zor bile olabilir!

Kadın ve erkeklerin ev işleri savaşı

Pek çok erkek eşlerini "ev işlerinden sorumlu müdür" gibi görür ve işleri söylenmeden değil, ancak karısı ondan istediğinde yapması gerektiğini düşünür... Sizin evde de durum böyle mi?

Biz kadınlar hayatı biraz da kendimiz zorlaştırıyoruz

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Derneğinden Fatma kadınları evde ev iş yapmaya değil, kendi için mücadele etmeye çağırıyor.