Biz kadınlar hayatı biraz da kendimiz zorlaştırıyoruz
Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Derneğinden Fatma kadınları evde ev iş yapmaya değil, kendi için mücadele etmeye çağırıyor.

Merhaba Ekmek ve Gül okurları,
Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Derneğimizin bu yılki şenliğini 13 Mayıs günü gerçekleştirdik. Şenlik öncesinde bütün kadın arkadaşlarla canla başla koşturduk. Buradan bir kez daha emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bu yazımda şenlikten ziyade, davetiyeleri dağıtma sırasında gittiğimiz evlerden bahsetmek istiyorum. Gittiğimiz evlerin bir çoğuna samimiyetimize sığınarak haber vermeksizin çatkapı gitmiştik.
Çoğunlukla ve hatta hepsi diyebilirim, birbirinden temiz ve düzenliydi. Bir ara kendimden şüphe edip ben mi bu ev işlerinden anlamıyorum yoksa bu kadınların doğa üstü güçleri mi var demiştim. Üstelik biz evde işleri eşimle paylaşarak yapıyoruz. Doğa üstü güç imkansız olduğuna göre geriye kadınların durmadan temizlik yaptığı kalıyor. Her gün her saat durmadan temizlik! Kadınlardan biri her hafta yorganları ve yastıkları yıkadığını söylediğinde ağzım açık kalmıştı. Üstelik belinde fıtık olduğundan ve dizlerinin ağrıdığından yakınıyordu. Birçoğu da ev işlerinin nankör bir iş olduğundan, yapılanların hiç göze görünmediğinden ve hatta kendilerine hiç zaman ayıramadıklarından hayıflanıyordu.
Biz kadınlar galiba hayatı kendi kendimize zorlaştırıyoruz. Burada kendi yaşadığım bir deneyimi sizinle paylaşmak istiyorum. Bir gün eşimle kuruyan çamaşırları topluyorduk Çamaşırları çabuk yıpranmaması için genelde ters çevirerek yıkarız. Eşim bir anda bana, ‘Sen neden toplarken yeniden çeviriyorsun?’ dedi. ‘Ne yapayım?’ diye sordum. ‘Bak biz dört kişiyiz ve sen dört kişinin çamaşırını düzeltiyorsun, öylece katlayıp koyalım herkes kendisi düzeltsin, böylece bu işe daha az zaman ve daha az emek harcamış olursun’ dedi. Haklıydı ve ben o günden sonra bu alışkanlığımı bırakmaya başladım.
Ülkemizde birçok şey olumsuz yönde ilerliyorken, özellikle de kadınları daha zor günler beklerken evlerin böyle muntazam olması zorunlu mu diye düşünmekten kendimi alamadım. Evlerimize gösterdiğimiz özen ve emeğin bir kısmını kendimizin ve çocuklarımızın geleceği için mücadeleye ayırsak diyorum. Derneğimizde bir sürü aktivite ve kurslarımız var. Oldukça da ilgi görüyor fakat daha çok kadının katılması için şu bitmek bilmeyen ev işlerinden biraz başımızı kaldırmamız gerekiyor diye düşünüyorum.
Tekrar görüşmek dileğiyle hepinize sevgi ve selamlar.

İlgili haberler
GÜNÜN RAKAMI: 11 milyon 45 bin kadın, ev işleri ne...

Kadınlar ev ve aile bakımına günlük 4 saat 17 dakika ayırırken, erkekler sadece 51 dakika ayırıyor.

Ev kadınlığı: Ne maaş, ne sigorta... Akşama kadar...

Hem doktor, hem aşçı, hem kuaför, hem bekçi, hem mühendis, hem itfaiyeci, hem pastacı, hem dondurmac...

GÜNÜN ANİMASYONU: Ev işleri sadece kadınların göre...

Çiftler arasında adaletsizliğin belki de en görünür halidir ev işlerine kadınların koşturup erkekler...