GÜNÜN RAKAMI: 11 milyon 45 bin kadın, ev işleri nedeniyle çalışma hayatına katılamıyor
Kadınlar ev ve aile bakımına günlük 4 saat 17 dakika ayırırken, erkekler sadece 51 dakika ayırıyor.

Ücretli çalışan kadınlar erkeklere göre günlük 23 dakika fazla çalışıyor ama emeğinin karşılığını alamıyor. Türkiye’de bir kadın günlük ortalama 1 dolar kazanırken, bir erkek günlük ortalama 2.27 dolar kazanıyor. Yani kadınlar erkeklerden 2.5 kat daha az kazanıyor! Ev içerisinde kadınlara yüklenen roller; yemek yapma, temizlik yapma, çamaşır/bulaşık yıkama, ütü yapma, çocuk/hasta/yaşlı bakma gibi ev işleri kadınların emeğini görünmez hale getiriyor. TÜİK verileri üzerinden yapılan hesaplamaya göre 11 milyon 45 bin kadın, ev işleri nedeni ile çalışma hayatına katılamıyor.

NE İSTİYORUZ?

Kadınlara özgü görülen ev içi sorumlulukların çözümü için devlet politikalarının hayata geçirilmesini istiyoruz. Özellikle kamu kurumları ve yerel yönetimler tarafından kreş, gündüz bakım evi, hasta ve yaşlı bakım evleri gibi merkezler açılmasını, bu hizmetlerden ücretsiz faydalanmanın tüm kadın ve erkekler için bir hak olarak tanımlanmasını istiyoruz!

PEKİ YA SİZ?

Aranızda evin işi, çocuğun derdi yüzünden çalışamayanlar vardır. Siz hikayenizi bizimle paylaşmak ister misiniz? Hadi, şuraya tıklayıp yazın