Bir Temsilin Hikayesi sizi sahne arkasına çağırıyor
Bale temsillerinin provalarından sahne arkasına, soyunma odalarından sahneye çıkışlarına kadar her anına tanıklık etmek ister misiniz?

Tuğba Kırallı, rahatça oturduğumuz koltuklarda sahne ışıkları içinde keyifle ve hayranlıkla seyrettiğimiz temsillerin 5 yıl süreyle provalardan sahne arkasına, soyunma odalarından sahnelenmesine kadar her anını kaydetti. Çalışmasını 'Bir Temsilin Hikayesi' adıyla sergiye dönüştürdü. Sergiyi 8 Nisan Cumartesi gününden 9 Mayıs Salı gününe kadar Olympus Galeri’de gezebilirsiniz.
Sergi size İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin sahneye koyduğu Hürrem, Giselle, Kuğu Gölü, La Corsaire ve Uyuyan Güzel temsilleri ve Kremlin Ballet tarafından İstanbul'da sahnelenen Swan Lake temsilinin sahne arkasında bir gezinti yapma imkanı sunuyor. Bu temsillerin kahramanları nasıl hazırlanıyorlar? Neler yapıyorlar? Salonları yıkan alkışları duyana kadar geçen çalışma süreçleri nasıl geçiyor? Fotoğraf Sanatçısı Tuğba Kırallı tüm bu sorulara yanıt aramak için onları fotoğrafladı. Özel izinlerle kulislerine girdi sahneye nasıl hazırlandıklarını 5 yıl süren fotoğraf çalışmasıyla seyircisiyle buluşturdu.


BİR TEMSİLİN HİKAYESİNİ YARATICISI TUĞBA KIRALLI ANLATIYOR
Sahnede göz kamaştıran tütüleri, uçuşan kostümleri ile pointlerinin üzerinde dans eden balerinler... Rahatça oturduğumuz koltuklarda sahne ışıkları içinde keyifle ve hayranlıkla izlediğimiz temsiller...
Biz belgesel fotografçılarının her zaman tek bir derdi vardır: Görünmeyeni görünür kılmak...
Bu temsillerin kahramanları nasıl hazırlanıyorlar? Neler yapıyorlar? Salonları yıkan alkışları duyana kadar geçen çalışma süreçleri nasıl geçiyor? Zihnimden geçen bu merak ve sorularla birlikte artık hangi kareleri hayata geçireceğime karar vermiştim.
2012 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğünden ve baş koreograflardan aldığım özel izinle çalışmama başladım.
Bir temsile hazırlanmanın her safhasını adım adım gözlemleyip fotografladım. Ter içinde kalan bedenleri, sakatlanmaları, pointlerinin içindeki acı çeken ayakları... Defalarca ve titizlikle tekrarlanan provaları, makyaj sırasını ve kuliste sahneye çıkmadan önce yaşadıkları sonsuz heyecanlarını. Perde kapandığında o yoğun alkış kulaklarına dolduğunda, o yorgun bedenlerine rağmen yüzlerindeki mutluluğu gördüm...
İşte benim projem de bu gördüklerimi belgeliyor.
Onların bir temsil gerçekleştirmedeki tüm zorluklarına paralel, benim işim de o kadar zordu. Konsantrasyonlarını dağıtmadan orada yokmuşum gibi çalışmayı başarabilmek pek de kolay değildi. Ancak zamanla sevgili balerin dostlarımla birlikte birbirimize alışarak bu güçlükleri yenip yolculuğumuza devam ettik.