enflasyon

Ramazan pidesi İstanbul’da 10 lira, sofra kurmanın maliyeti bin 371,69 lira

Veri Kaynağı tarafından A101 ve Migros fiyatlarının ortalamasını alarak hazırlanan madde sepetine göre en temel gıda maddeleriyle yapılan bir Ramazan alışverişi ortalama bin 371,69 lira tutuyor.

Enflasyon pik yaptı, asgari ücret ele geçmeden eridi

DİSK Araştırma Merkezi: DİSK-AR tarafından hesaplanan emeklilerin gıda enflasyonu yüzde 55,8, en düşük yüzde 20'lik dilimin gıda enflasyonu yüzde 64,6! Asgari ücret ele geçmeden eridi!

Zammın yarısı bir ayda eridi

Ocak ayında gıda enflasyonu yüzde 3,6 arttı. Milyonlarca kamu emekçisi ve emekliye verilen yüzde 7,3 zammın yarısı, yeni yılın ilk ayında buhar oldu.

‘Bize daha fazla jest yapmasınlar’

‘Önceden 50 lirayla pazara giderdim, 15 lira artardı. Şimdi gidiyorum 70-80 lira tutuyor. Onların enflasyonuyla bizimki bir değil.’

Kadınlardan Seray Sever’e cevap: ‘Fasulye almayınca ev geçinecek sanıyor’

‘Fasulye pahalıysa yemeyin’ diyen Seray Sever’e kadınlardan yanıt: ‘Fasulye almayınca ev geçinecek sanıyor’, ‘Kira, elektrik, doğalgaz da pahalı, ödemeyelim’, ‘Bizim çocuğumuz makarnayla mı büyüsün!’

‘Pazara girsinler enflasyonu görsünler’

Adana’da pazarda konuştuğumuz kadınlar mutfak masraflarının geçen yıla göre yüzde 30-50 oranında arttığını söylüyor.

Krizin gölgesinde seçimler ve kadınların ‘seçimi’

Ekonomik kriz seçmenin tercihlerini etkiledi mi? Kadınlar ‘seçimlerini’ neye göre yaptı? ‘Reform Paketi’ kadın emekçiler için ne anlama geliyor? Doç. Dr. Nilgün Tunçcan Ongan ile konuşuyoruz.

Kriz döneminde kadınlar: Sürekli hak kayıpları ve istihdamdan dışlanma

Doç. Dr. Emel Memiş kriz koşullarında kadınların yaşam koşullarının erkeklere göre daha da zorlaştığını ifade etti.

Bir de buradan bak: Enflasyon nedir?

Enflasyonu hep ekonomistler konuşacak değil ya. Bakın kadınlar nasıl anlatıyor enflasyonu. Doç. Dr. Nilgün Ongan da kadınlar için ne anlama geldiğini yorumluyor. Sizin için ne demek enflasyon?