Eba tv

6 milyon EBA’ya erişemedi, üç gençten birinin bilgisayarı yok

İktidarın politikaları eğitimdeki fırsat eşitsizliğini derinleştirdi. 6 milyon öğrenci internet erişimi ya da cihazları olmadığı için EBA sistemine hiç erişemedi.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk ‘Uzaktan eğitim artık kalıcı olacak’ dedi ama...

Uzaktan eğitimin yoksul aileler açısından bir çileye dönüştüğü, kız çocuklarının eğitimden alıkonulduğu çok kez dile getirilirken, Milli Eğitim Bakanı ‘Uzaktan eğitim kalıcı olacak’ dedi.

Türkiye genelinde 2.4 milyon öğrenci eğitime erişemedi

MEB verilerine göre Türkiye genelinde öğrencilerin yüzde 15’i uzaktan eğitime erişemedi. Urfa’da yüzde 55, Ağrı’da yüzde 47, Van’da ise öğrencilerin yüzde 39’u eğitime uzaktan baktı.

Eğitimin yükü bizim omuzlarımızda!

'Üzerimizdeki yükün altında zaten eziliyoruz yıllardır, bu kadar sorunun içinde çocuklarımızın eğitimi de bize devredilmiş durumda.'

EBA ilk canlı derste çöktü, Bakan sevindi

EBA’nın ilk canlı derste çökmesine veliler tepki gösterirken, Bakan Ziya Selçuk durumu sevindirici buldu. Eğitim Sen, öğrencilerin eğitimden eşit yararlanması için acil çözüm istedi.

Yoksula eğitim çok uzak!

Diyarbakır’ın yoksul mahallerinden Benûsen’de yaşayan öğrencilerin ne interneti var ne tableti. EBA’ya erişemeyen öğrencilerin aileleri, ‘Paramız yok, karnımızı zor doyuruyoruz’ diyor.

Uzaktan eğitimin bilançosu: Milyonlarca öğrenci eğitimden mahrum kaldı!

Eğitim Sen’e göre öğrencilerin sadece yüzde 15’i uzaktan eğitime katılabildi. OECD’ göre ise öğrencilerin yüzde 44’ünün bilgisayarı yok. 1,5 milyon öğrenci ise internet erişiminden mahrum.

Online eğitim verimsiz geçiyor, yüz yüze eğitim endişe yaratıyor

Kocaeli’nin Derince ilçesi Yenikent Mahallesi’nde yaşayan velilere hem uzaktan eğitimi hem de okulların açılışını sorduk.

Korona günlerinde eğitim: Yakını neydi ki, uzağı ne olsun!

Sürekli sistem ve müfredat değişiklikleriyle gündeme gelen ve çok tartışılan eğitim sistemimiz koronavirüs salgını ile birlikte yine sınıfta kaldı.

Eba TV eğitimi ne kadar karşılıyor?

Kimi, öğretmenin gönderdiği video ile bir şeyler yapmaya çalışıyor, kimisi ise kendisi öğrenip çocuğuna bir şeyler öğretme derdinde. Kadınların ortak fikri: Uzaktan eğitim, eğitimin çok uzağında!