cinsel şiddet

ABD'de aracına aldığı kadına cinsel saldırıda bulunan Türkiye vatandaşı yakalandı

New Jersey kentinde aracına aldığı kadına cinsel saldırıda bulunan 33 yaşındaki Ahmet Yusuf Aydemir’in, federal mahkemede yargılanması bekleniyor.

Eğitim Sen’den cinsel şiddet failinin serbest bırakılmasına tepki

Karşıyaka'da üyelerine cinsel şiddet uygulayan Müdür Yardımcısı N.K.’nın serbest bırakılmasına tepki gösteren Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Şube, fail cezalandırılıncaya dek mücadele edeceklerini belirtti

İngiltere İşçişleri Bakanından 'Rohypnol' özürü

İngiltere İçişleri Bakanı Cleverly'nin, eşinin içkisine Rohypnol kattığını söylemesi tepki çekti. Rohypnol, kas kontrolünün kaybedilmesine neden oluyor ve hapın tecavüz için kullanıldığı biliniyor.

‘Fethiye Davası’nın diğer cinsel suç davalarına emsal olması için çalışacağız!’

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, Fethiye’de yaşanan toplu tecavüz davasında Anayasa Mahkemesi’nin verdiği “hak ihlali” kararına ilişkin açıklama yaptı.

‘Cinsel suçlar gücünü sessizlikten alır!’

İstanbul Bilgi Üniversitesinden Doç. Dr. Ayten Zara ile Müslüme’nin cansız bedenine ulaşıldıktan sonra yeniden gündeme gelen istismar ve ensest meselelerine ilişkin konuştuk.

Af örgütü: Ülkelerine geri dönen mülteciler işkence ve tecavüze maruz bırakıldı, zorla kaybedildi

Uluslararası Af Örgütü Suriyeli güvenlik güçlerinin, ülkeye geri dönen Suriyelileri gözaltına aldığını, zorla kaybettiğini ve cinsel şiddet de dahil olmak üzere işkenceye maruz bıraktığını açıkladı.

BM Dünya Nüfus Raporu: Korona salgını kadınlara yönelik cinsel şiddeti artırdı

Genital organ sakatlaması, doğum kontrolü, eş seçimi Birleşmiş Milletler’in yeni Dünya Nüfus Raporu’na göre dünya çapında milyonlarca kadın cinsel veya fiziksel şiddete maruz kalıyor.

Cinsel şiddete maruz kalan mülteci kadınlar kurumlara güvenmediği için başvurmuyor

Mülteci kadınlar, ayrımcılığın ve cinsel şiddetin en ağırına maruz kalırken resmi kurumların kendilerini korumayacağını düşünüyor ve başvuru yapmıyorlar.

Hükümet, kadınların isyan sesinin üstüne mi konmaya çalışıyor?

Editörlerimizden Elif Turgut soruyor, Sevda Karaca değerlendiriyor.

156 kadın ve LGBTİ+ örgütü: Devlet acil eylem planını oluşturmalı, tedbir almalı

Ortak bildiri yayımlayan 156 kadın ve LGBTİ+ örgütü devletin kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda sorumluluklarını yerine getirmesini ve tedbir almasını istedi.

‘Cinsel suçların af kapsamına girecek olmasından endişeliyiz’

İnfaz paketindeki son değişikliklerle kasten öldürme, cinsel saldırı gibi suçları işleyenlerin tahliye edileceği konuşulurken İzmir kent Konseyi Kadın Meclisleri Birliği düzenlemeye tepki gösterdi.

Korona günlerinde infaz düzenlemesi

Cinsel suçlarda indirim yapılması çocukları ve kadınları nasıl etkiler? İHD Ankara Şube Çocuk Hakları Komisyonu Üyesi Sevinç Koçak yanıtladı.

Öykü, bize kanunu çok iyi bilmenin değil mücadelenin kazandıracağını gösterdi

‘Biz kadınlardan şiddetin çeşitli hallerine sessiz kalmamız beklense de; Öykü, sesini duyurarak bizlere kanunları çok iyi bilmenin değil mücadelenin kazandıracağını açık bir şekilde göstermiş oldu.’

Cinsel Şiddet: Suskunluk duvarını aşmak

Çanakkale Kadın Plaftormu’nun düzenlediği etkinlikte konuşan Psikiyatrist Dr. Aytül Gürbüz Tükel, iyileşmenin yolunun saklamaktan değil konuşmaktan ve politikleşmeden geçtiğini vurguladı.

Maltepe’de şiddete karşı büyüyen kadın dayanışması

‘Artık kime güveneceğimizi şaşırdık. Çocuklar da çok tedirgin. Devlet buna bir el atsın, en ağır cezaları versin. İki takım elbise giyip kravat takınca iyi hal indirimi uyguluyorlar. Böyle olmamalı!’

Cesur değil, özgür olmak istiyoruz

İspanya’dan bir kadın koşu yapmaya giden kadınların uğradığı cinsel şiddet vakaları üzerine başlatılan sosyal medya kampanyasına dair Ekmek ve Gül’e bir mektup gönderdi.

We want to be free, not brave

A woman from Spain sent a letter to Ekmek and Gül about the social media campaign to demand an end to the sexual violence against women who go jogging.

Şule Çet’in ailesi konuşuyor

Şule Çet’in ağabeyi Şenol Çet ve yengesi Songül Çet: İdam, hadım değil adalet istiyoruz.

Çocuklara tecavüz edilmesine karşı çıkayım derken tecavüzün bir parçası olma!

Bebeklerin, çocukların tecavüze uğramasına karşı çıkıyorum zannederken yaptıklarınızla, söylediklerinizle, eylediklerinizle o tecavüzün gerçekleşmesine yardım ve yataklık ediyor olabilirsiniz!

GÜNÜN KİTABI: Cinsel Şiddeti Anlamak

Tutuklu tecavüzcü erkeklerin dünyasına inerek, erkeklerin kadınlara yönelttiği cinsel şiddetin nedenlerini irdeleyen sağlam, derinlikli bir sosyoloji çalışması.