Çin

Çin’de kadın emeği: Ucuz, esnek, aileyi önceleyen politikalar...

Yanı başımızdaki “Çin Malı” ürünlerin arkasında, buradan kilometrelerce uzakta nasıl bir emek süreci var? Çin’de kadın işçilerin yaşamına dair gözlemlerini Doç. Dr. Ceren Ergenç anlattı.

Kadın tenisçiler Shuai’nin can güvenliğinden endişeli

Çinli tenisçi Peng Shuai’in eski Başbakan Yardımcısı Zhang Gaoli’in kendine cinsel saldırıda bulunduğunu söylediğinden bu yana haber alınamıyor.

Fransa’dan Güney Afrika’ya: Dünya‘da koronavirüs kadınları nasıl etkiledi?

Çin, Fransa, Almanya, Kolombiya, Güney Afrika, Finlandiya,İsrail… Dünya ülkelerinde kadınlar pandemi sürecinden nasıl etkilendi?

GÜNÜN RAKAMI: Pakistanlı 629 kadın ve kız çocuğu Çin’e satıldı!

Pakistan vatandaşı yüzlerce kadın ve kız çocuğunun Çin’e ‘gelin’ olarak satıldığı ortaya çıktı.

Asya kadınların sırtında duruyor

Dünyanın en büyük kıtasında yağma, talan ve yoğun emek sömürüsünden kadınların payına düşen yine ezilmek, yine şiddet!

Amazon için yasadışı çalıştırılan Çinli çocuklardan İklim Zirvesi’nde anılan Berivan’a sınırların ötesi

Evrensel Gazetesinden Elif Görgü’nün hazırladığı Dünya Turu’nda bu hafta okulda olması gerekirken yasadışı çalıştırılan Çinli çocuklar ve İsviçre’deki İklim Zirvesi’nde anılan Berivan var.

45 dolarlık Disney bebeğini üreten işçiye 4 sent ücret

‘Doğa ve insan dostu’ olmakla övünen Disney ve Fisher Price, Çin’deki fabrikalarında kadın işçilere bir oyuncak için 4 sent veriyor. Oyuncaklar ise 45 dolar.

Çin’de kadınlara ‘eve dönün’ çağrısı

Bütün eşitlik iddialarına rağmen Çinli yetkililer son zamanlarda ülke kadınlarına sürekli “evinize dönün” mesajı veriyor.

GÜNÜN TRAJEDİSİ: Güzellik uğruna parmakları kırılan ‘lotus ayaklı kadınlar’

Güzellik uğruna yapılan bir işkence 'lotus ayaklar'. 10. Yüzyıl’dan 20. Yüzyıl’a kadar süren bir acı dolu bir gelenek. Yasaklanmasına rağmen hâlâ sürdürenler var.

GÜNÜN BİLGİSİ: Bu kasaba Rapunzel’lerin kasabası

Çin’in izole bir bölgesinde yaşayan bir grup kadın var, yaşadıkları kasabaya Rapunzel kasabası deniyor. Kadınların saçları uzun gür ve sağlıklı, çünkü pirinç suyuyla yıkıyorlar.

GÜNÜN İLGİNCİ: Yüzü Uv ışınlarında korumak için yüzkini

Çin’de kadınların beyaz ten rengine sahip olmasından dolayı Uv ışınlarından korunmak için yüzlerine ilginç bir şey takıyor... Adı da yüzkini...