45 dolarlık Disney bebeğini üreten işçiye 4 sent ücret
‘Doğa ve insan dostu’ olmakla övünen Disney ve Fisher Price, Çin’deki fabrikalarında kadın işçilere bir oyuncak için 4 sent veriyor. Oyuncaklar ise 45 dolar.

Disney ve Fisher Price oyuncak dünyasının tekelleri sayılır. “Doğa ve insan dostu” olmakla övünen Disney ve Fisher Price, Çin’deki fabrikalarda çalıştırdığı kadın işçilere hiç de “insan dostu” davranmıyor. Disney ve Fisher Price oyuncaklarının yapıldığı fabrikalarda kadın işçiler, saatte 1.30 dolardan az para kazanıyor.
Yılbaşı öncesi yoğunlaşan üretim kadınların sağlığı pahasına hiç durmadan sürdürüldü. İnsan hakları grupları Solidar Suisse ve Çin Emek İzleme Örgütü tarafından yapılan ve yeni yıl kutlamaları öncesinde açıklanan bir araştırma, çok pahalıya satılan bu oyuncakların arkasında korkunç bir sömürü düzeni olduğunu ortaya serdi.

Araştırmada, Guangdong’un güneyindeki Heyuan’daki oyuncak fabrikasında çalışan işçilere, yasadışı bir şekilde fazla mesai yaptırıldığı, tatil ya da hastalık ödemelerinin verilmediği, hatta hastalık nedeniyle işe gelmeyen işçilerin ücretlerinin kesildiği ya da işten atıldıkları ve genellikle saatte 1.30 dolardan daha az ücret ödendiği belirtiliyor. İnternette 45 dolara satılan Küçük Denizkızı animasyonunun kahramanı Prenses Ariel’in bebeğini üreten işçiler, bir oyuncak için sadece 4 sent alıyor.

Çalışan kadınların büyük kısmının 45 yaş üstünde olması dikkat çekici. Araştırmada kadın işçilerin bu koşullara ‘başka bir iş bulmakta zorlanacakları’ düşüncesi nedeniyle ses çıkaramadığı da ifade ediliyor.
Araştırmayı hemen yılbaşı öncesi yayımlayan hak izleme grupları “Umuyoruz ki bu yılbaşında sevdiklerimiz için aldığımız o hediyelerin arkasında kimlerin olduğunu hatırlarız” dedi.

https://www.scmp.com/news/china/politics/article/2176873/disney-doll-factory-china-accused-underpaying-women-workers

https://www.newsweek.com/chinese-women-workers-make-4-cents-producing-45-disney-dolls-1246857

Berivan BALKAY Ekmek ve Gül için çevirmiştir.

İlgili haberler
GÜNÜN VİDEOSU: Tekstil işçisi Halima Bangladeş’tek...

Büyük tekstil tekellerinin fabrikalarının bulunduğu Bangladeş’te özellikle kadınlar açısından sömürü...

‘Ronaldo, sen beni bilmiyorsun, ama senin tişörtün...

Adidas ve Nike futbolculara rekor düzeyde paralar verirken, futbolcuların formalarını diken kadınlar...

İngiltere’de evde bakım işçilerinden Meclis üyesin...

İngiltere’de evde bakım işçilerinin ücretlerinin düşmesine ve çalışma şartlarının ağırlaşmasına nede...