barolar

Barolardan #8Mart açıklamaları| Şiddete, yoksulluğa, eşitsizliğe karşı bir aradayız

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla pek çok ilin Barosu açıklama yaptı.

ÖÇAV Ankara Barosu Başkan Adayı Sevinç Hocaoğulları: Eşitlikçi, demokratik bir baro işleyişini yaşama geçireceğiz

Ankara Barosunun genel kurulu öncesi konuştuğumuz Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Sevinç Hocaoğulları kadın, çocuk ve LGBTİ haklarını koruyan bir baro ortaya koyacaklarını söyledi.

Kadın avukatlar Aysel Tuğluk için özgürlük talep etti, barolara 'sessiz kalmayın' çağrısı yaptı

Kadın hukukçular, hasta tutuklu Aysel Tuğluk için birçok ilde açıklama yaptı, Ankara ve Mersin'de ise polis yapılmak istenen açıklamaları engelledi.

Kadın avukatlar talepleri için yan yana geliyor: ‘Şekli değil, gerçek eşitlik’

'Kadın avukatlar kendilerini ispatlamak için iki kat üç kat daha fazla çalışırlar. Mesleği en az bir erkek kadar iyi yapabildiklerini kanıtlamakla geçer meslek hayatları.'

Barolar adliye önlerinde açıklama yaptı: İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz

İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükten kaldırılmasına ilişkin adliye önlerinde açıklama yapan il baroları, ‘Sözleşme’den vazgeçmiyoruz, mücadelemizi sürdüreceğiz’ dedi.

Şırnak Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Merkezi Kurulu'nu kurdu

Şırnak Barosu, Kadın ve Çocuk Hakları Merkezi Kurulu’nu kurdu. Avukat Esra Ayhan, hiçbir kadın ve çocuğun yalnız olmadığını vurguladı.

60 barodan Kamu Denetçiliği'ne İstanbul Sözleşmesi başvurusu

60 ilin baro başkanlığı, Kamu Denetçiliği Kurumundan İstanbul Sözleşmesinden çekilmeyi talep eden dilekçeleri dikkate almamasını istedi.

Savunmayı savunmak, kadınların haklarını da savunmaktır!

Avukat Devrim Avcı, çoklu baro tasarısının kadınları nasıl etkileyeceğini yazdı: ‘Savunmanın bağımsızlığını savunmak, biz kadınların da bağımsızlığını savunmaktır.’

Kadın baro başkanları: Halkın sesi olmak için mücadelemiz sürecek

Ankara’ya yürüyen kadın baro başkanları, baroların seçim sisteminde yapılmak istenen değişikliğin temel hak ve özgülükler, demokrasi ve hukukun üstünlüğüne erişim hakkına yönelik olduğunu söyledi.

Baroların bağımsızlığına neden sahip çıkmalıyız?

‘Kadın ve çocukların bağımsız barolara ihtiyacı var! Baroların bağımsızlığı yok olursa, vatandaşa sunulan adil yargılanma, ücretsiz avukatlık ve danışma hizmetleri de yok olur.’

‘Baroların yapısı değişirse kadınların başvuracağı merkezler kalmaz’

Avukat İlke Işık: ‘Yarın bir siyasal müdahale ile baroların yapısını değiştirmeye kalkarlarsa kadınların güvenle başvurabilecekleri kadın hakları merkezleri, çocuk hakları merkezleri kalmaz.’

Baroların bağımsızlığının tehdidi kadın ve çocukları nasıl etkiler?

Kadınlar ve çocuklarla ilgili raporlar hazırlayan, hukuksuzluklara karşı mücadele veren baroların kadın ve çocuk hakları merkezinde görev yapan kadın avukatlar, baroların tehdit edilmesine tepkili.