Soma ailelerinden, milletvekili adayı Gülsüm Çolak: Biz kadınlar başaracağız
Eşi madenlerden emekli olan, oğlu Uğur Çolak’ı ise Soma Katliamı'nda yitiren ve yıllarca adalet mücadelesi veren tarım işçisi Gülsüm Çolak Ekmek ve Gül’ün konuğu.

Emek Partisinin (EMEP) Yeşil Sol Parti listesinden Manisa milletvekili adayı Gülsüm Çolak. 13 Mayıs 2014’teki Soma maden katliamında oğlu Uğur Çolak’ı yitirdi. Bu katliamla birlikte adalet mücadelesinden hiç vazgeçmeyen Çolak bugün Emek Partisinin Yeşiller Sol Parti listelerinden Manisa Soma milletvekili adayı. Ekmek ve Gül’ün sorularını yanıtlayan Çolak adaylık tepkilerine dair “Soma’dan da emekçi bir kadın aday olabiliyormuş” dediler, güzel tepkiler aldım” diyor. “Biz kadınlar başaracağız” diyen Çolak şu çağrıyı da yapmayı unutmuyor: “Ben bir madenci eşi aynı zamanda Soma maden katliamında oğlunu yitirmiş bir anneyim, tarım işçisiyim. Hakça, kardeşçe bölüşmek için, insanın insanı sömürmediği, sermaye düzeninin insanları sömürmediği, tarım işçilerinin haklarını alması için, işçiler kazansın diye aday oldum. Oylar emeğe, oylar Yeşil Sol’a.

GÜLSÜM ÇOLAK KİMDİR?
Gülsüm Çolak, 1970 yılında doğdu. Somalı olan Çolak, 5 çocuklu bir ailenin son çocuğu. Babası maden emekçisi, annesi ise tarım işçisiydi. Oğlu Uğur Çolak’ı 13 Mayıs 2014 Soma Katliamı’nda kaybeden Çolak, yıllarca Soma Katliamı davasının takipçisi oldu. 301’in hesabını sormak için adalet arayışını asla bırakmayan Çolak’ın eşi İsmail Çolak Soma 301 Madenciler Sosyal Yardımlaşma Derneği’nin Başkanı iken kendisi de derneğin üyesi. Çolak, maden emekçilerinin, hakları verilmeyen tarım işçilerinin, ev emekçisi kadınların sesi olmak için Emek Partisinin önerisiyle Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi listelerinden Manisa milletvekili adayı oldu.


İlgili haberler
Yeşil Sol Parti Manisa adayı Gülsüm Çolak’tan müca...

Eşi madenlerden emekli olan, oğlu Uğur Çolak’ı ise Soma Katliamı'nda yitiren ve yıllarca adalet müca...

Gülsüm Çolak: Köylerimizin maden şirketlerine peşk...

Emek Partisinin (EMEP) Yeşil Sol Parti listesinden Manisa milletvekili adayı Gülsüm Çolak Soma’nın k...

Adalet mücadelesinin önde gelen isimlerinden biri:...

Emek Partisi'nin Yeşil Sol Parti listelerinden Antalya Milletvekili Adayı Zöhre Tedik kimdir?