Seçim 2023
GÜNÜN PROJESİ: Kadınlar hayata, kitaplar kadınlara yakın
Bursa Nilüfer Kütüphaneler Müdürü Şafak Pala ile kadınları kitaplarla buluşturdukları projelerini konuştuk. Kendisi de ödüllü bir yazar olan Pala, edebiyatın kadınlar için önemini anlattı.

Bursa’nın Nilüfer Belediyesinde yıllardır ‘Kadınlar hayat yakın’ sloganıyla proje yürütülüyor. Proje ile binlerce kadın bir araya geliyor, dertlerini, sevinçlerini yani yaşamlarını paylaşıyor. Nilüfer Belediyesi Kütüphaneler Müdürü Şafak Pala ile kütüphanelerin kapılarını kadınlara açan, kitapları, yazarları, edebiyatı kadınlarla hatta sadece kadınlarla değil ailelerle buluşturan projelerini konuştuk.

“Yüzüne Sabah Çiyi Düşmüş” ve “Sızı” adlı iki öykü kitabı bulunan ve Çini Kitap ve Eliz Edebiyat 2017 Öykü ödüllerini alan Şafak Pala “Kadınlar ne kadar hayatın içinde olursa yaptığımız işler de daha çok alana yayılır” diyor.

‘Kadınlar Hayata Yakın’ projesiyle Bursa’nın merkezinden uzaktaki mahallelerdeki, köylerdeki kadınlara ulaştıklarını anlatan Pala, her yıl üç kitap ve üç yazarı kadınlarla buluşturduklarını söylüyor. 2010 yılında 50 kadın okuyucuyla başlayan proje 2017’de bin 650 kadın okuyucuya ulaşmış. Burada hedef, her kadının adına imzalanmış bir kütüphane oluşturması. Projenin başından bu yana kadınların eline adına imzalanmış 25 kitap geçti.

Bunun yanı sıra Nilüfer Belediyesi her yıl ‘Yılın Yazarı Projesi’ ile de Sabahattin Ali, Aziz Nesin, Yaşar Kemal’in eserlerini halkla buluşturdu. Nilüfer Kütüphane Yaşar Kemal’in Ağrı Dağı Efsanesi kitabını 3 bin çocuğa dağıttı ve kitabı okuyan çocuklar daha sonra kitap kapağı tasarladı.

2017 yılını da Orhan Kemal’e ayıran Nilüfer Kütüphane Orhan Kemal’in Ekmek Kavgası kitabını Penguen işçilerine dağıtarak halk sağlığı ve işçi sağlığı çalışan akademisyenleri işçilerle buluşturdu.
Sözlerini “bıkmadan, usanmadan, yorulmadan üretmeye devam” diye bitiren Şafak Pala, kütüphaneler yaşayan yerlerdir sloganıyla daha çok kadınla buluşmaya kadınları edebiyatla üretmeye, yaşamaya, sorgulamaya hayatın içinde olmaya çağırıyor.

İlgili haberler
GÜNÜN DAYANIŞMASI: Mamaklı kadınlar için kadın kit...

Ankara’da HÜKÇAT tiyatro ekibinden kadınlar Mamaklı kadınlar için oyun sergiledi. Geliri ile Mamaklı...

GÜNÜN BELLEĞİ: Atlı kadınlar kütüphanesi

Kentucky’nin izole dağ topluluklarına okuma kitabı sunmak için, genellikle şafak vakti, karlı yamaçl...

Aydınlık bir gelecek için Sennur Sezer kitaplığı

Buca’da yaşayan kadınlar Sennur Sezer’in adını bir kitaplıkla ölümsüzleştirdi. BEKEV’in açılışını ya...