Şiddet her yerdeyse mücadele de her yerde!
Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği 25 Kasım’a giderken yürüttükleri tartışmaları, yaptıkları planları aktarıyor.

25 Kasım’a giderken gün geçmiyor ki şiddet ve cinayet haberleri duymayalım. Her gün öldürülüyoruz. Şiddetin, yoksulluğun, açlığın her türlüsüyle kadınlar olarak baş etmeye çalışıyoruz. Ama bir yandan da bütün bu şiddete, yoksulluğa, kötü yaşam koşullarına karşı yan yana gelip birlikte güçlenmeye de çalışıyoruz. Derneğimiz de kadınların yan yana gelişinin ve kadın mücadelesinin güçlenmesinin koşullarını yaratma gayreti içinde olan alanlardan birisi. 25 Kasımlar biz kadınların sesini şiddete, yoksulluğa, kadın cinayetlerine, ötekileştirmeye karşı yükselttiği, yan yana gelişi çoğalttığı zamanlardan. Bu yıl da yan yanayız, çoktan başladık hazırlıklara. Geçtiğimiz günlerde semtimizdeki kadınlarla neler yapabileceğimizi, nasıl daha fazla kadınla yan yana gelebileceğimizi, güçleneceğimizi konuştuk.

MAHALLELERİMİZDE DAHA FAZLA MÜCADELE ETMELİYİZ

Dernekten Handan, Mamak’ta öldürülen kadınlardan Esra Hankulu cinayetinin yaşandığı binaya gittiği zamanları hatırlatıyor toplantımızda. Komşuları ile görüşmesinden, ailesine ulaşamadıklarından, komşularının ailesinin numarasını vermediklerinden ama katilin daha önce de bir cinayet zanlısı olup salıverilmiş olmasına öfkeli olduklarından bahsediyor. Hepimiz öfkeleniyoruz bir kez daha.

Fatma, katledilen kadınların aileleri ile dayanışmayı güçlendirmek gerektiğini vurgularken, Nazlıcan, 25 Kasım eylemlerinde kolluk kuvvetlerinin baskısını ve mücadelemizi gözlerden uzak tutma gayretini vurguluyor. Nazlıcan, son zamanlarda yaptığımız etkinliklerdeki coşkunun merkezi eylemlere yansımadığı, mahallelerdeki kadınların, işçi kadınların merkezi etkinliklerde kendilerine çok az yer bulabildiği söyleyerek semtlerde daha fazla mücadele edilmesi gerektiğini söylüyor. Sevim, mahallede en geniş katılımla etkinliklerin planlanması gerektiğini, yoksulluğa, işsizliğe karşı da bir şeyler yapılması gerektiğini vurguluyor.

ŞİDDETE KARŞI HER YER MÜCADELE ALANI

Toplantımızda 25 Kasım etkinliklerinde daha fazla kadınla yan yana gelmenin yollarını arıyoruz birlikte. Yan yana gelmekten, mücadele etmekten başka şansımız, çaremiz olmadığını biliyoruz. Elbette ki 25 Kasım’da sesimizi semtimizden, mahallemizden, alanlardan bir kez daha yükselteceğiz. Bunun yanı sıra dernek olarak şiddet ve mücadele yöntemlerini konuşacağımız bir söyleşi ile bir drama etkinliğini planlarımız arasına koyduk. 25 Kasım’da şiddete karşı her yer mücadele alanı. Kadınlar olarak şiddet, açlık son buluncaya kadar yan yana olmaktan da mücadele etmekten de asla vazgeçmeyeceğiz. Şiddet her yerde ise mücadele de her yerde!

Fotoğraf: ekmek ve gül

İlgili haberler
Direngen bir kadından kız kardeşlerine…

Sesi sadece kendi için değil herkes için yüksek çıkan bir kadın Nurcan’ın hikayesi…

Kadınlar tabii ki daha kararlı ve mücadeleci…

Üniversitelerde yüz yüze eğitim başladı. Pandemi döneminde uzaktan birbirine ses vermeyi başaran kad...

Güvensizlikler içinde yaratılan güven ortamı

Her buluşmanın sonunda “Oh be, ne iyi geldi” duygusunu büyütüyor, kimi kadınlarda “en umutsuz olduğu...