Regl ürünleri temel bir ihtiyaçtır, ücretsiz olsun!
Regl ürünleri her kadının rahatlıkla ulaşabileceği fiyata indirgenmeli veya ücretsiz olmalı; AVM tuvaletlerinde, okullarda vb. alanlarda da ücretsiz temin edilebilmelidir.

Sosyal medyada da çok kez görmüşsünüzdür bu isyan başlığını: Ped fiyatları!

Şu an 15-20 liradan aşağı iyi bir ped alamıyoruz. Biz evde üç kadın her ay düzenli bir şekilde regl oluyoruz ve bu her ay bizim için ekstra bir masraf demek. Her insanın bunu karşılayacak durumu olmayabiliyor, en az iki kişinin regl olduğu evlerde ihtiyaçlara ayrılan bütçeyi etkileyecek düzeyde olabiliyor bu masraf. Sırf uygun fiyatlı diye kullanacağımız kalitesiz pedlerde de günlük yaşantımızı olumsuz etkileyecek birçok sorunla karşılaşabiliyoruz. Yara oluşması, kaşıntı, akıntı problemleri, alerji vs. gibi. İlerleyen zamanlarda kalitesiz ped kullanmaktan ötürü daha kötü sağlık sıkıntıları yaşamamak adına iyi, güvenilir, hijyenik, bilindik ve kaliteli bulduğumuz markalardan alıyoruz. Ama artık fiyatlarından ötürü bazıları için ne yazık ki bu bile lüks olabiliyor. Bu bir lüks olamaz. Ped kadınlar için temel bir ihtiyaçtır.

16’lı fiyatı 25 lira olan bir x markası ped aldığımızda içindeki bir tanesini ortalama 1 buçuk, 2 lira gibi bir fiyattan satın alıyoruz. Şöyle bir durum da dikkatimi çekiyor: Fiyatlar artarken paketlerin adet sayısı azalıyor, paketleri çanta boy diye küçültülerek zamlı satıyorlar. Çoğu ülkede fiyatları daha ulaşılabilir düzeyde; İskoçya’da, İngiltere’de ilk ve orta okullarda, Amerika’nın bazı eyaletlerindeki okullarda da ücretsiz bulunuyorken bizim ülkemizde her geçen gün fiyatlar daha çok artıyor. Ayrıca pedlerden yüzde 18 vergi alınıyor.
Regl olduğum günlerde annemle aramda şöyle konuşmalar geçiyor:
—    Bak bunun fiyatı daha uygun bundan alayım sana.
—    Hayır anne, kullanamıyorum onu tahriş ediyor, x markasını al.
—    Ama o da buna göre pahalı…  
Ya da
—    Bak bu indirimdeydi bugün 3 tane aldım. (Ama evde kimse regl değil!)

Diğer birçok ihtiyacımızla ilgili de aynı sorunları yaşıyoruz. En temel ihtiyaçlarımızı böyle uçuk fiyatlara almak istemiyoruz. Regl ürünleri her kadının rahatlıkla ulaşabileceği fiyata indirgenmeli veya ücretsiz olmalı; AVM tuvaletlerinde, okullarda vb. alanlarda da ücretsiz temin edilebilmelidir. Biz kadınların da temel taleplerinden biri budur.

İllüstrasyon: Freepik

İlgili haberler
Ped, herkes için bir haktır

Pede erişim herkes için doğrudan sağlık hakkı ile ilişkilidir. Cezaevindeki mahpusların pede ulaşım...

Hindistanlı kadınların ‘lüks’ sorunu: Ped

Hindistan’da kadınlar hijyenik ped ürünlerine erişimde zaten birçok zorluk yaşarken hükümet bir de b...

Lübnan’da ekonomik kriz: Menstrüel ürünlerin fiyat...

Lübnan’da büyüyen krizle birlikte hijyenik ped fiyatları da arttı. Kadınlar regl döneminde ihtiyaç d...