MESS’in kölelik taslağı en çok kadın işçileri etkileyecek
Hem adamı hasta et, sonra ‘İşime yaramazsın’ de at. Kimse hastalığını söylemez o zaman. Bu madde hamile kadınları işten çıkarmanın da bahanesi olur.

150 bin işçiyi kapsayan metal grup sözleşmesi uyuşmazlıkla sonuçlandı. Türk Metal Sendikası ile MESS arasında en son yapılan görüşmede patronlar, ikramiyelerin fiili çalışılan günler üzerinden ödenmesi, işverenin ödediği 2 günlük istirahat parasından vazgeçilmesi, “hafif işlerde çalışabilir raporlu” işçilerin işten çıkarılması ve düşük zam verilmesi yönündeki maddeler konusunda diretti.

Peki, bu maddelere kadın metal işçileri ne diyor?

Bu maddelerin, özellikle çocuklu kadınların hayatını etkileyeceğine dikkat çeken kadın işçiler, sendikanın dik durmasını istiyor. Konuştuğumuz işçilerden biri şunları anlatıyor: “Çocukların geçen veli toplantısı vardı. İzin aldım. Ondan önceki hafta grip salgını vardı. İki çocuğumu da hastaneye götürdüm, izin aldım. Bu hafta ben hastayım. ‘3. hafta da izin almam sıkıntı olur’ diye, ayakta geçiriyorum hastalığı. Çalışabileceğim son ana kadar zorluyorum. Bunun gibi yılda özel gündü, hastalıktı, vesaire birçok nedenle izin almak zorunda kalıyoruz. Özellikle kış aylarında vardiyalar da düşüyor ve kimseyle vardiya değişimi yapamıyoruz. İzin almak şart oluyor. Bu bile gözlerine batıyor patronların. Ellerinden gelse herhalde kuru ekmeğe çalıştıracaklar.”

‘KOSKOCA KOÇ 2 GÜNLÜK İZİNLE Mİ BATACAK?’

Bekar, çocuğu olmayan bir başka kadın işçi ise “Yaşlı annem, babam var. En az 6 ayda bir onların bir hafta süren hastane işleri var. Ben izin alamazsam onları kimse götüremez hastaneye. Malum bu işler hep kadınların omzunda. Hiç izin almayalım mı istiyorlar ya da çalışmayıp sadece ev işi mi yapalım? Anlamadım yani” diyor. Başka bir kadın işçinin tepkisi ise şöyle: “Tamam, zam vermek istemiyorlar, anlıyoruz da, bu iki günlük rapor parasına bile dayanamıyorlar. Koskoca Koç, yani batacak mı! Bu ne hırs anlamadım.”

HAMİLE KADINLARI İŞTEN ÇIKARMANIN BAHANESİ

En önemli dayatmalardan birinin “Hafif İşlerde Çalışabilir Raporlu” işçilerin işten atılması olduğunu düşünen bir kadın işçi, şu uyarıda bulunuyor: “Meslek hastalıkları olan arkadaşlar var. Bunlar burada, fabrikada oldu. Hem adamı hasta et, sonra ‘İşime yaramazsın’ de at. Kimse hastalığını söylemez o zaman. Bilirsiniz hamile kadınlar bu kategoride çalışıyor. Bu madde hamile kadınları işten çıkarmanın bahanesi olur. Bu patronlar çok zeki. Ne kadar küçük şeyleri bile planlıyorlar...”

İlgili haberler
Kadınlar metal sözleşmesinde ‘Kadın Kurulları’na t...

Türk Metal’in ‘yeni nesil sendikacılık’ adı altında son yıllarda görüntüsünü değiştirmeye çalıştığın...

Türk Metal’in ‘kadın işçi kurulları’na dair sorula...

Kurulun işçi üyeleri nasıl belirlenecek? Bir yaptırım gücü olacak mı? Kadın işçiler kurulun gündemin...

Bütün haklarımıza göz diktiler

Bugün çocuk parası alıyoruz, yarın buna da göz dikileceği kesin. Metal işçisi kadınlar olarak bunlar...