İş arayan bir kadının taciz kıskacında üç haftası
Üniversiteden haziran ayı itibarı ile mezun oldum. İş arama sürecinin zor ve uzun bir yol olduğunu biliyordum ancak kadın olduğum için daha en baştan yenik olduğumu fark etmem fazla zamanımı almadı.

Taciz kavramı ve tacize uğrayan kadınlarla ilgili durumun nasıl ele alınması gerektiğine dair yürütülen tartışmaların bilimselliğinin önünün kapatıldığı, tacizi gerçekleştiren erkek ve tacize uğrayan kadın hakkında magazin masalarında suç-ceza adı altında yanlış, yetersiz ve çarpıtılan saptamaların yapıldığı, genel olarak tacize uğrayan kadınların susturulmaya çalışıldığı ülkemizde sizlere yeni mezun olmuş bir genç kadın olarak iş arama sürecinde yaşadıklarımın sadece bir kısmını anlatmak istiyorum.

Ülkenin en iyi üniversitelerinden birinde haziran ayı itibarı ile mezun oldum. İş arama sürecinin zor ve uzun bir yol olduğunu biliyordum ancak kadın olduğum için daha en baştan yenik olduğumu fark etmem fazla zamanımı almadı. Öncelikle başvuru yapmak için birçok arama sitesinden kendime uygun iş ilanlarını incelemeye başladım “Giyimine dikkat eden, dış görünüşüne önem veren, bakımlı, fiziği düzgün..” daha çok masa başında idari işlerle ilgilenecek bir eleman arayışında istenilenler tam olarak böyleydi ve bu maddeler birçok iş ilanında da yazılıydı.

‘SEVGİLİN VAR MI?’
İlk iş görüşmesine başvurudan 2 gün sonra çağrıldım. Görüşmede evli olup olmadığım soruldu. Evli değilim cevabından sonra sevgilimin olup olmadığı sorusu geldi. “İş için bu sorular gerekli mi?” diye sorunca: “Biz sizi ararız…”

Başka bir iş görüşmesinde CV’ye hobiler alanına fotoğraf çekmek yazmış bulunmuştum. Tüm işle ilgili sorular bittiğinde işveren kendisinin de fotoğraf çekmeye olan ilgisini anlatmaya başladı. Yaklaşık yarım saat bıkmadan usanmadan arada da masada bulunan torunlarının fotoğrafına göz ucuyla bakarak dinledim. Daha sonra birçok fotoğraf makinesi olduğunu, istersem kullanabileceğimi, hatta üst katı stüdyo yaptığını bir akşam buluşup yemek yedikten sonra stüdyoya gelip fotoğraf çekersek iş görüşmesinin olumlu sonuçlanacağını söylerken öfkeyle oradan uzaklaştım.

Bir süre iş aramamaya karar verdim. Yaşadığım öfke maddi sıkıntılarımdan ağır basmıştı. Bir süre sonra tesadüfen açtığım mailimde başka bir iş ilanına yaptığım başvuruya cevap vardı. Arkadaşlık gizlilik ve para kelimeleri etrafında şekillenen yeni bir taciz döngüsü...

HER KADIN BİRBİRİNİN KIZ KARDEŞİDİR
Bu yaşadıklarımı tacize uğrayan kadınların yalnız olmadığını göstermek için yazdım. Çünkü her kadın birbirinin kız kardeşidir aslında. Ayrıca iş arama süreçlerinde yaşanılan tüm tacizleri görünür kılmak adına bu yazıyı yazmaya karar verdim. Tacize maruz kalma ve ülkenin büyük bir kısmına yayılmış olan kadına yönelik tacizi basitleştirme ve yok sayma durumlarının da kadın belleğinde yer edindiğini belirterek tüm kadınlar için tacizden, şiddetten, sömürüden uzak yarınlar umuduyla bitirmek istiyorum.

İlgili haberler
Görükle’de taciz ve şiddet son bulsun diye...

Gece geç saatlere kadar çalışıp eve kendimizi attığımızda ardımızda neler mi bırakıyoruz? Patron ve...

Aslında çok tanıdık bir taciz hikayesi!

Tacizin gündüzü, gecesi yok. Pijama da giysen, etek de giysen fark etmiyor tacizciler için. Bir de p...

GÜNÜN RAKAMI: Kadın işsizliği son dört yılın en yü...

DİSK-AR’ ın TÜİK verileri üzerinden yaptığı çalışmanın sonuçlarına göre, Şubat, Mart ve Nisan ayları...